Sednica Skupštine grada: Ko se sve nalazi na adresi Narodnog pozorišta?

LESKOVAC

U svom izveštaju o radu i finansijskom poslovanju u 2019. godini Narodnog pozorišta Leskovac direktor ove ustanove Dragan Marjanović je rekao da je na redovnom repertoaru bilo 15 predstava, a od toga osam dečijih (dve premijerne) i sedam večernjih (četiri premijerne).
-Ukupan broj odigran predstava bio je 69, a broj gledalaca u sali 14.697. Imali smo i mnogobrojna gostovanja, a predstava „Mališa u zemlji knjiga“ je na Festivalu predstava za decu i mlade profesionalnih pozorišta Srbije „Mali Joakim“ u Lazarevcu proglašena najboljom po oceni publike. U Leskovcu je gostovalo 18 predstava drugih pozorišta i nezavisnih produkcija, a to je videlo oko 4.000 gledalaca. Sala je korišćenja za 47 raznih programskih aktivnosti, a ukupan broj posetilaca na tim programima je bio oko 7.000. Odigrane su i predstave čiji je prihod uplaćen u humanitrane svrhe. Pokrenut je i Festival mladih pozorišnih stvaralaca „Metamorfoza“. Što se prihoda tiče, od prodaje ulaznica smo zaradili 2,9 miliona dinara, a od zakupa sale 140.000, a iz budžeta grada 68,8 miliona.-

Nenad Zdravković (Za Leskovac Zajedno) je izveštaj ocenio smešnim i besmislenim zbog načina na koji je opravdano kako je potrošen 71 milion dinara, jer je to po predstavi u proseku pet miliona. On je i preporučio da neku predstavu odigraju onlajn ukoliko se situacija sa koronom opet pogorša. Zdravković je upitao i kako je moguće da na adresi pozorišta, u ulici Koste Stamenkovića 22, stiže pošta jer je na toj adresi registrovan „višemilionski potrošač, producentska kuća „Lefilm“ Slobodana Jovanovića, koja će potrošiti ogroman novac iz budžeta grada i koji nema nikakvo filmsko iskustvo. Neko je morao da da pristanak da se na ovoj adresi registruje još neko i uđe u Privredni registar. Osnivački kapital tog producentskog društva je 5000 dinara. Na žalost, jednu dobru zamisao, film „Bilo jednom u Leskovcu“, a to je da se Leskovac prikaže u jednom svetlu u kom zaslužuje da bude prikazan, i da se poboljša imidž Leskovca smo upropastili. Ugovor je potpisan sa producentskom kućom Dragana Bjelogrlića za taj film, pa pitam gde je ta priča sada i ko je doneo odluku da se to promeni? Ne znamo cifru koja do sada potrošena, niti kolika će biti na kraju, tražiću da nam se između dve sednice dozvoli formiranje komisije koja će učestvovati u tom projektu i gde će biti i članovi opozicije, a ako se to ne desi tražićemo formiranje anketnog odbora.-

Nebojša Cakić (Za Leskovac Zajedno) je podsetio da je na nekoj od prethodnih sednica govorio o producentskoj kući sa kojom je Grad Leskovac sklopio višemilionski ugovor i upitao da li sve to ima veze sa tim što će u filmu i seriji glumiti i direktor leskovačkog pozorišta?
-Sve je to u redu, ali direktor nije samo glumac, nego je i menadžer i moramo da pričamo i iz tog ugla. Kada pogledate broj ljudi koji poseti pozorište i novac koji se da za pozorište vidimo da je za 7000 posetilaca Grad Leskovac izdvojio 71 milion dinara. To znači da grad daje 10.000 dinara za gledaoca koji uđe u pozorište. Pa za te pare smo mogli gledaoce da odu u Beograd i tamo gledaju neku predstavu i da vide još nešto pride. U ekonomskom smislu to nije prihvatljivo. Interesuje me i koliko ste i kome naplatili zakup sale, jer sam ja želeo da organizujem u Leskovcu tribinu nevladine organizacije povodom smanjenja nataliteta i migracije iz Srbije. Hteli smo da platimo pozorištu zakup i tražili termin za narednih deset dana. Nisam uspeo deset dana tražeći od jednog, drugog, trećeg da dođem do nekog s kim mogu da razgovaram i platimo zakup sale, jer ste, izgleda, shvatili da se radi o odborniku opozicije Cakiću i da je sigurno neko nekog pitao i taj neko nije dao dozvolu da se to organizuje u pozorištu.-
Direktor pozorišta Dragan Marjanović je u odgovoru odbornicima pojasnio da se na adresi Koste Stamenkovića 22 vodi čitava zgrada pozorišta, kao i i firma koja ima svoju kancelariju iza kioska, u produžetku ove zgrade.
-Zašto je to tako, ja zaista ne znam, verovatno zato se dešava da ponekad dobijamo njihovu poštu. Što se onlajn igranja tiče, mi smo spremni i da tako radimo. Problem je bio što tokom vanrednog stanja nismo imali dozvolu da radimo, čak ni da pripremamo predstave, a hteli smo da makar to uradimo i da, kad se steknu uslovi, mi imamo spremne predstave.-

Direktor Marjanović je ponovio i da je ukupan broj gledalaca za 69 predstava leskovačkog pozorišta gledalo preko 14.600 gledalaca.
U svojoj replici Nebojša Cakić je rekao da u njegovom izveštaju nema brojke od 14.600 gledalaca, nego stoji broj koji je on pomenuo u izlaganju, ali da se u svakom slučaju mnogo novaca izdvaja iz džepa građana za pozorište.
-Takođe mi niste odgovorili i zašto nismo dobili salu koju smo hteli da platimo?-
Nenad Zdravković je u ponovnom obraćanju naglasio da se na adresi Koste Stamenkovića 22 nalazi i Auto-kuća „Crveni signal“ i još jedna firma i da direktor taj problem mora da reši.
U diskusiju se umešao i gradonačelnik Goran Cvetanović koji je potencirao da u svim gradovima u Srbiji ili barem u većini opozicija opravdano kritikuje što su mala izdvajanja za kulturu.
-To kod nas nije slučaj, mi izdvajamo skoro 9% budžeta. Bez kulture nema ni garda, ni srca, ni duše i ponosan sam zbog toga što Gard Leskovac sve više postaje grad kulture i centar dešavanja. Kultura u našem gradu je zauzela pravo mesto.-

Gradonačelnik Cvetanović je posebno apostrofirao odbornika SPS-a Dušana Cvetkovića Lešnjaka, za koga je rekao da je „pravi gospodin koji prati sva kulturna dešavanja u gradu, od promocija knjiga, predstava, izložbe slike… Preporučujem svim onima koji žele da preuzmu odgovorne funkcije da moraju da budu deo svih kulturnih dešavanja u našem gradu i da mi sami damo svoj doprinos tim predstavama ida u tome uživamo, a ko šta više voli je stvar lične percepcije. Što se fima „Bilo jednom u Srbiji tiče“, filma koji se snima o Leskovcu, a ne kao do sada u Leskovcu, i na koji ćemo, verujem, biti ponosni, mi dajemo samo logističku podršku, i koja budžet grada ne košta ništa. To je toliko malo i skromno, da nije ni vredno pomena, jer smo recimo dali naš školski autobus da koriste, ako je potrebno da se neki deo ulepša, posadi cveće, pa JKP „Grdelica“ da svoj doprinos… To je simboličan doprinos u odnosu na benefit koji ćemo svi mi da imamo.

I.S.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*