Saveti za poljoprivrednike: Suzbijanje krompirove zlatice

LESKOVAC

Krompirova zlatica je redovno je prisutna u proizvodnji. Ukoliko se ne preduzimaju pravovremene mere suzbijanja, larve zlatice mogu u potpunosti da unište nadzemne delove krompira. Pored krompira ova štetočina napada i plavi patlidžan i paradajz. Odrasli insekt, imago krompirove zlatice, je tvrdokrilac ovalnog tela, žuto smeđe boje, sa crnim prugama i sjajnim pokriocima, po čemu je lako prepoznatljiv. Imago koji prezimi u zemljištu, izlazi u proleće, kada temperatura zemljištlj pređe 10˚C i počinje da se hrani mladim listovima krompira. Ne nanosi značajnije štete. Ženka krompirove zlatice položi jaja u grupama (15 do 50) na naličju listova. Jaja su u početku žute boje, a pred piljenje imaju intenzivno naradžastu boju. Ispiljene larve su narandžastocrvene boje sa crnom glavom i nogama, ispupčene na leđnoj strani, a na bokovima imaju dva reda crnih tačkica. Veoma su proždrljive. Mlade larve ostaju na naličju lista i hrane se lisnim tkivom ne oštećujući gornji epidermis, dok starije larve, koje su pokretnije, napadaju sve delove biljke i mogu dovesti do potpunog uništenja biljaka. Posle intenzivne ishrane i razvoja, koji traje oko 2-3 nedelje, povlače se u zemljište gde prelaze u stadijum lutke, a potom dolazi do pojave odraslih jedinki druge generacije krompirove zlatice. Imago druge generacije se povlači u zemljište gde ostaje do proleća.
Radi smanjenja brojnosti krompirove zlatice na manjim površinama može se vršiti mehaničko uništavanje sakupljanjem odraslih jedinki kako bi se sprečilo polaganje jaja, uništavanje položenih jaja, sakupljanje ispiljanih larvi. Agrotehničke mere podrazumevaju gajenje krompira u plodoredu, čime se smanjuje populacija ove štetočine.
Usevi krompira na našem području, namenjeni za jesenju proizvodnju, nalaze se u različitim fazama razvoja listova, zavisno od vremena sadnje. Pregledom useva na različitim lokalitetima registrovano je prisustvo odraslih jedinki prve generacije krompirove zlatice, kao i prisustvo jajnih legla ove štetočine. Na pojedinim lokalitetima registrovano je prisustvo prvih ispiljenih larvi. Obilaskom useva krompira treba utvrditi prisustvo larvi krompirove zlatice. S obzirom na činjenicu da se tek ispiljene larve intenzivno hrane lisnom masom, primena hemijskih mera zaštite se preporučuju kada se uoči prisustvo mlađih larvi, primenom nekog od registrovanih insekticida. Krompirova zlatica brzo razvija rezistentnost na insekticide. Da bi se izbegla pojava rezistentnosti, potrebno je menjati, odnosno koristiti insekticide različitog mehanizma delovanja, poštovati propisnu dozu primene, kao i broj dozvoljenih trermana istim preparatom na istoj povšini u toku iste sezone. Biološka zaštita podrazumeva primenu preparata na bazi mikroorganizama, poput preparata na bazi Bacillus thuringiensis var.tenebrioides.

Bojana Karapandžić, dipl.inž.polj.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*