Cvetanović o požaru, koncertima, vatrometu i skrivanju

Treća sednica Štaba za vanredne situacije Grada Leskovca, koja je imala vanredni karakter, sazvana je zbog postupanja po dopisu Ministarstva unutrašnjih poslova Sektora za vanredne situacije, Odeljenja za vanredne situacije, radi upoznavanja članova štaba sa trenutnom situacijom zbog povećanog broja intenziteta požara na otvorenom, kao i šumskih požara i sa lokalizacijom i likvidacijom ovih požara. O ovoj situacijio govorio je kao izvestilac Aleksandar Kostić iz Odelenja za opštu upravu i zajedničke poslove koji je rekao da se većina mera koje su se cirkularno spustile na lokalne samouprave potiču od velikog broja požara koji se trenutno dešavaju u čitavoj zemlji.

„Mere koje smo preduzeli je da su angažovani subjekti od posebnog značaja, a to su subjetni koji u svom delokrugu rada imaju cisterne i ostala vozila koja mogu pomoći u gašenju požara. Što se tiče intenziteta saradnje sa inspekcijskim organima, oni su na terenu i to kako ministarstvo unutrašnjih poslova, same policije i komunalne milicije na teritoriji Leskovca. U svakoj mesnoj zajednici postoji poverenik i njegov zamenik koji u prvom naletu javljaju situaciju na terenu. Pored vatrogasne jedinice, koja je na svom maksimumu po iskorišćenju zbog velikog broja požara, angažovano je i Dobrovoljno vatrogasno društvo, kao i već pomenuti subjetki. Od ostalih aktivnost, s obzirom da počinje sezona lova, mi smo uputili apel lovačkim udruženjima i savezu, kao i Planinarskom savezu da obrate pažnju na spaljivanje na otvorenom prostoru kako ne bi došlo do širenja plamena.“

Komandant štaba Goran Cvetanović u svom obraćanju je rekao da se radi o cirkularnom pismu koje je došlo iz republičkog organa da se održi sednica, te da sednica nije zakazana zato što se on krije.

„Da sam ja imao potrebe i razloga, to bih i uradio. Ovo je naredba za sve lokalne samouprave. ali, kad smo već tu, preneću svima ono što je stioglo do mene u kabinet, a to su rezultati merenja vazduha za dan 26. avgust, zbog požada u auto-otpadu u Radničkom naselju, gde se kaže da su svi rezultati u propisanim vrednostima i da je vazduh odličnog kvaliteta.“

Cvetanović je pobrojao i šta je od 2018. godine urađeno da se tehnički opremi i osnaži vatrogasna služba, pomenuvši da 50 godina pre toga po tom pitanju ništa nije urađeno, te da je u tu svrhu utrošeno 1.725.000 evra.

„I brojne donacije od strane grada su bile usmerene ka vatrogascima-spasiocima, kao što su ormani, pumpe za pranje vozila i opreme, vatrogasne naprtnjače… Na zgradi Vatrogasnog doma tokom ove godine urađena je rekonstrukcija fasade, garažna vrata koja se automatski otvasraju i zatvaraju, kompletno postavljena PVC stolarija, rekonstrusan sanitarni čvor, svi hodnici, kancelarije, spavaone opremljeni najsavremenijom opremom…“

ALI. . . KO JE NALJUTIO CVETANOVIĆA?

Cvetanović je pomenuo i da su neki novinari od njega na licu mesta uzeli intervju tokom najvećeg požara.

„Ali, bitno je medijski nigde ga nema Cvetanović… Ali, što bih ja bio na konferenciji gde su bili stručni ljudi? Ovo je štab i uglavnom ga ja vodim, a ako ne vodim ja, vodiće ga zamenik. Kao što ne razumem i kakve veze ima kada ispaljujete vatromet sa požarima, jer to rade profesionalna lica u potpuno kontrolisanim uslovima. Umesto da kažemo da smo u ovom gradu, u samo jednom danu imali utakmicu na najboljem terenu u Srbiji, imamo otvaranje najmodernijeg hotela koji pretenduje da dobije pet zvezdica i da tu možemo da smestimo goste koji sada idu u Niš, da na dva mesta pevaju Saša Matić i Haris Džinović i to sve u nekoliko sati. Umesto da budemo ponosni što živimo u ovom lepom gradu mi nalazimo samo neke negativne razloge i neko se krije. Kad sam se ja od koga krio? Zaista ne razumem, ali prosto vam se može, a ja se nikad od nikoga ne krijem, niti imam razloga niti to želim, a vama neka je na čast jer uvek vidite nešto najnegativnije u najnegativnijem kontekstu.“

Cvetanović je rekao i da je najvažnije da nije bilo žrtava.

„Nije bilo ni posledica u privatnoj firmi gde se to i ranije dešavalo. Simptomatično je da se u isto vreme desi to, pa sutra u Vučju, pa u Bogojevcu, pa na raznim drugim lokacijama, ali ćemo sačekati da oni koji to ispituju obaveste javnost.“

Donet je zaključak u kome se, između ostalog kaže da su nadležni organi grada Leskovca za lokalizaciju i likvidaciju požara na otvorenom i šumskih požara već aktivirali predložene mere i aktivnosti za zaštitu života i imovine od ovih požara. Aktivacijom ovih mera angažavani su subjekti od posebnog značaja za zaštitu i spasavanje na teritoriji grada Leskovca za 2024. godinu, te da je upućen je apel javnosti da se ne sprovodi spaljivanje biljnih i drugih ostataka. Nadležni inspekcijski organi, kako lokalni, tako i republički, nastaviće da rade na prevenciji i stalnom apelu građanima da ne pale vatru na otvorenom, kao i sa sprovođenjem nadzora i kontrole na terenu. Poverenici i zamenici poverenika Civilne zaštite u naseljenim mestima – mesnim zajednicama na teritoriji Grada Leskovca, u saradnji sa Gradskom upravom Grada Leskovca. Odeljenjem za opštu upravu i zajedničke poslove, kao i sa Dobrovoljnim vatrogasnim društvom grada Leskovca, nastaviće sa obilaskom terena i obaveštavanjem stanovništva o opasnostima i trenutnoj situaciji.

Obrazovani su i stručno-operativni timovi za potrebe Štaba za vanredne situacije grada Leskovca. Formirana su četiri tima i to: stručno – operativni tim za poslove zaštite i spasavanja od poplava, nesreća na vodi i pod vodom, klizišta i snežnih nanosa; stručno – operativni tim za poslove suzbijanja zaraznih bolesti i RHB zaštitu; Stručno – operativni tim za poslove evakuacije, sklanjanja ljudi i materijalnih dobara i zbrinjavanja ugroženih i nastradalih i Stručno – operativni tim za poslove zaštite i spasavanja od požara, eksplozija i zaštite od tehničko-tehnoloških nesreća. odnosno udesa.

IS/LJS

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*