Veliko poskupljenje grejanja u Leskovcu

U Leskovcu grejanje poskupljuje 35 posto, odlučilo je Gradsko veće.

Članovi Gradskog veća su na 60. sednici su se saglasili Odlukom Nadzornog odbora JKP „Toplana“ Leskovac o obrazovanju cena proizvodnje, distribucije i snabdevanja toplotnom energijom kojom će građani usluge ovog preduzeća plaćati 35% više nego do sada. Snežana Janjić, ovlašćeno lice Odeljenja za privredu i poljoprivredu, u obrazloženju je rekla da je, s obzirom na enormno povećanje cena energenata koje uveliko odrazilo na poslovanje ovog preduzeća, bilo je pitanje dana kada će se zatražiti povećanje cena grejanja, jer je i sama likvidnost preduzeća ugrožena.

„Od momenta formiranja trenutnih cena grejanja mazut je poskupeo 75%, gas 56,5% i ugalj 28%. Cena električne energije kao jedan od značajnih inputa za proizvodnju i distribuciju toplotne energije (za rad kotlova, pumpi, podstanica) po novom ugovoru za 2022/2023. godinu je uvećana za 375%. Povećane su i cene ostalog materijala i usluga za tekuće održavanje i to za više od 50%, na nekim pozicijama i više od 100%“

Nakon obračuna u skladu sa Metodologijom za određivanje cena snabdevanja krajnjeg kupca toplotnom energijom, koju je donela Vlada Republike Srbije, cene za kupce kod kojih postoji tehnička mogućnost za pojedinačna merenja i naplatu po potrošnji:

-Stambeni prostor: fiksni deo cene 37,64 din/m2, varijabilni deo cene 6,35 din/kwh

-Poslovni prostor: fiksni deo 45,17din/m2, varijabilni deo cene 7,56 din/kwh.

Cene za kupce kod kojih ne postoji tehnička mogućnost za pojedinačna merenja i naplatu po potrošnji:

-Stambeni prostor 113,24 din/m2

-Poslovni prostor 135,89 din/m2.

Cene su bez obračunatog PDV-a.

Direktor JKP „Toplana“ Miloš Ilić dodao je da je svetska energetska kriza izazvala ogroman porast cena energenata na svetskoj pijaci.

„Tamo su ekstremna povećanja u pitanju, a kod nas je to malo manje. Vlada Republike Srbije donela je uredbu o načinu proračuna cena. Taj način je jedinstven za sve toplane u Srbiji, ali se razlikuje od toplane do toplane, jer se razlikuje i struktura utroška energenata. Na osnovu te metodologije povećanje cena bi trebalo da iznosi 45%. Grad Leskovac je pokazao dobru nameru da energetske probleme učini što manjem. Donošenje odluke o subvenciji od 30 miliona dinara za zamenu dva gorionika na kotlarnici „Dubočica“ daće nekoliko benefita. Jedan od najvažnijih je činjenica da je povećanje cene umesto 45% sada 35%, jer ćemo moći da biramo energent u stanici „Dubočica“. To je važno, jer nas narednih godina očekuje neizvesnost oko nabavke vrste energenata. Mi ćemo moći da, ako nema mazuta, koristimo gas i slično.“

Ilić je dodao i da će za stan veličine 50 m2 nova cena grejanja sa PDV-om biti oko 6.300 dinara.

„U ovom trenutku za taj iznos možete kupiti 138 kilograma peleta ili 322 kilograma uglja. To su količine s kojima nije moguće grejati ovu površinu.“

Gradonačelnik Goran Cvetanović je rekao da usluge „Toplane“ koristi 15-17% građana.

„Mislim da je to nedovoljno i da je obaveza rukovodstva „Toplane“ da omogući grejanje za ovih novih 555 stanova koji se trenutno grade. Na žalost, to se ne radi uvek, nego oni koji prave zgradu prave i neku alternativu. Obaveza je svih javnih preduzeća da povećavaju broj korisnika.“

Većnici su usvojili i Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji radnih mesta u Gradskoj upravi, Gradskom pravobranilaštvu i Službi za budžetsku inspekciju grada Leskovca. Ovim se Pravilnik usklađuje sa Zakonom o zaposlenima u autonomnim pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave i pratećim podzakonskim aktima. To znači da se novim Pravilnikom precizno utvrđuju sva znanja i veštine koje bi trebalo jedan službenik da ima za rad na konkretnom radnom mestu.

Predškolskoj ustanovi „Vukica Mitrović“ data je saglasnost da počev od radne 2022/2023. godina formira vaspitne grupe u kojima može biti najviše 20% veći broj dece u odnosu na broj dece propisan Zakonom o predškolskom vaspitanju i obrazovanju. Imajući u vidu činjenicu da već godinama broj dece u PU „Vukica Mitrović“ daleko prevazilazi propisane normative i da je u toku upis dece za sledeću radnu-školsku godinu, kao i da je veliko interesovanje za upis dece, osnivač može utvrditi najviše 20% veći broj u odnosu na broj dece koja se upisuju u vaspitnu grupu u skladu sa kriterijumima koje propisuje nadležno ministarstvo.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*