LESKOVAC
Dok su 2012. računi preko 30, od ukupno 35 škola, bili u blokadi, sada (osim Medicinske i škole „11 oktobar“), račun ni jedne škole nije u blokadi, rekla je u intervjuu za leskovački nedeljnik Nova Naša reč načelnica Gradske uprave za društvene delatnosti Suzana Stanković Ilić i dodala da nema više nagomilavanja i prolongiranja dugova, kako je to ranije bilo, Zakon o rokovima izmirivanja novčanih obaveza striktno se poštuje
Sa početkom nove školske godine tema koja je postala aktuelna je blokada računa škola u celoj Srbiji. Situacija na teritorji grada Leskovca, po ovom pitanju je, povoljnija nego u mnogim drugim sredinama, o čemu smo, između ostalog, razgovarali sa načelniciom Gradske uprave za društvene delatnosti Suzanom Stanković Ilić.
STANKOVIĆ ILIĆ: OD 35 škola na teritoriji grada Leskovca, svi računi, osim dve škole, su u funkciji. Računi Medicinske škole i škole za osnovno i srednje obrazovanje „11. oktobar“ su blokirani, ali to su problemi koji prevazilaze ingerencije lokalne samouprave. Obavestili smo Ministarstvo prosvete, Vladu Srbije i očekujemo njihovu pomoć u rešavanju ovih problema.
NNR: Da li su leskovačke osnovne i srednje škole spremno dočekale novu školsku godinu?
STANKOVIĆ ILIĆ: trudili smo se da tokom leta saniramo i adaptiramo sve ono što je neophodno kako bi školska godina mogla normalno da počne i da se nastava odvija na adekvatan način.
NNR: Šta je završeno tokom ove godine, kada je reč o investicionom ulaganju u školske objekte, a šta je u toku i šta se planira?
STANKOVIĆ ILIĆ: Preko Agencije za lokalni ekonomski razvoj (ALER) investirano je mnogo u obrazovanje. U okviru projekta energetske efikasnosti zamenjena je stolarija u Gimnaziji i Ekonomskoj školi, u OŠ „Kosta Stemenković“ u Leskovcu, u grdeličkoj školi je zamenjena stolarija i obnovljena fasada.
-U toku su radovi na adaptaciji i rekonstrukciji sale za fizičko vaspitanje u OŠ „Aca Sinadinović“ u Predejanu, urađena je adaptacija sale za fizičko vaspitanje u OŠ „Vuk Karadžić“ u Pečenjevcu, istureno odeljenje u Razgojni. Počeće se sa radovima na sanaciji plafona u OŠ „Bora Stanković“ u Vučju, završen je sanitarni čvor u OŠ „Trajko Stamenkvoić“ u Leskovcu, radi se sanitarni čvor u OŠ „Vuk Karadžić“ u Pečenjevcu. U velikom broju škola uoči početka nove školske godine zamenjen je nameštaj, klupe i stolice, u jednom do dva odeljenja. Obezbeđeni su uslovi za krečenje učionica i prostora koji nisu bili u adekvatnom stanju. U toku su radovi na sanaciji jednog dela zgrade, pomoćnih prostorija i kancelarija koji su izgoreli u OŠ „Vuk Karadžić“ u Leskovcu. Dakle, trudili smo se da saniramo sve školske objekte gde je bilo potrebe za tim, kako bi školska godina počela bez ikakvih problema.
Nabavljene su razredne knjige za sve škole, sporoveden je postupak javnih nabavki i za osiguranje škola, odnosno imovine u školama, gde je odabrana kompanija „Dunav osiguranje“. Ugovori su potpisani, škole su dobile polise osiguranja.
NNR: Bliži se grejna sezona, da li će učionice biti tople?
STANKOVIĆ ILIĆ: Uprava za javne nabavke je uspešno, na osnovu naših zahteva i predračunatih vrednosti, sprovela postupak javnih nabavki. Odabrani su najbolji ponuđači, potpisani ugovori, tako da će grejna sezona početi na vreme.
Takođe, napravljena je kotlarnica, obezbeđeni su kotlovi i uslovi za centralno grejanje u Bobištu, u izdvojenom odeljenju OŠ „Vuk Karadžić“ u Leskovcu. U toku prošle godine nabavljeni su kotlovi za grejanje u pet osnovnih i srednjih škola, to su OŠ „Petar Tasić“, Hemijsko-tehnička škola, OŠ „Slavko Zlatanović“ u Miroševcu, OŠ „Kosta Stemenković“ i OŠ „Desanka Maksimović“ u Grdelici, i za te kotlove je izdvojeno preko 5 miliona dinara. Ove godine ćemo obzbediti novi kotao za OŠ „Nikola Skobaljić“ u Velikom Trnjanu. Preko ALER-a su napravljeni i sportski tereni u velikom broju škola, ove godine u OŠ „Josif Kostić“, prošle godine u OŠ „Vasa Pelagić“, „Trajko Stamenković“, u školi u Svircu itd.
NNR: Rebalansom budžeta predviđeno je povećanje sredstava za obrazovanje. Da li se isključivo iz budžeta finansiraju svi radovi koje ste pobrojali?
STANKOVIĆ ILIĆ: Svi ovi radovi uglavnom su finansirani iz budžeta, mada su negde direktori sami nalazili sponzore. Recimo, OŠ „Vasa Pelagić“ je nešto iz sopstvenih sredstava, nešto od sponzora, uspela da rekonstruiše, adaptira i potpuno sredi i obuče u novo ruho prvi sprat škole, u čemu grad nije učestvovao sa sredstvima. Dalje, adaptacija sale za fizičko vaspitanje u OŠ „Aca Sinadinović“ u Predejanu odvija se uz učešće lokalne samouprave, mesne zajednice, škole i sponzora. U ostalim školama radi se ili o sufinansiranju grada, ili o kompletnom finansiranju iz gradske kase.
Rebalansom budžeta predviđena su veća sredstva za osnovno i srednje obrazovanje. Za osnovno obrazovanje rebalansom su sredstva uvećena od prvobitno planiranih 158 miliona 500 hiljada dinara na 168 miliona 800 hiljada dinara. U srednjem obrazovanju sredstva su povećana sa 92 miliona na 104 miliona dinara.
NNR: Gradska vlast tvrdi da su ulaganja u obrazovanje iz godine u godinu veća. Čime potkrepljujete ovo?
STANKOVIĆ ILIĆ: Ulaganja u škole daleko su veća i to od novembra 2012. godine, kada smo preuzeli ogovornost za vršenje vlasti. Obrazovanje je do tada imalo potpuno drugačiji tretman. U novembru 2012. napravljen je presek prilikom primopredaje, i ustanovljeno je da u oblasti društvenih delatnosti, obrazovanja, kulture, sporta, socijalne zaštite, dugovanja iznose 309 miliona, od čega su 208 miliona dinara bila dugovanja samo ka osnovnom i srednjem obrazovanju. Zatim, preko 100 miliona iznosila su dugovanja za neplaćeno grejanje prema „Toplani“, preko 36 miliona se dugovalo Elektrodistribuciji i tako dalje. Bile su potpuno zanemarene te zakonom definisane obaveze ka osnovnom i srednjem obrazovanju dugi niz godina, jer prethodni gradonačelnik zaista nije imao razumevanja ni sluha, ni želje, ni volje, da ove troškove nadoknađuje na vreme, a tada nije postojao Zakon o rokovima izmirivanja novčanih obaveza, tako da su ta dugovanja mogla da se prolongiraju duži niz godina.
Preuzimanjem odgovornosti za vrešenje vlasti 2012. godine, ono što smo prvo sa gradonačelnikom uradili je presek dugovanja, i moram da napomenem da je gradonačelnik pokazao ogromno razumevanje i dao je podršku da se svi ovi problemi reše, jer ja kao načelnik sama, bez podrške, ove probleme ne bih mogla da rešim. Prema školama je ispoljen jedan sasvim drugačiji tretman. Tada su, od 35 škola, računi preko 30 škola bili u blokadi.
Drugi argumet koji ide u prilog drugačijeg odnosa lokalne vlasti prema obrazovanju je taj da se krenulo sa isplatom sopstvenog prevoza zaposlenih u obrazovanju. Prosvetari su primili dve isplate, grad je za isplatu januarskih i februarskih troškova izdvojio oko tri miliona dinara. Kontinuirano isplaćivanje će se nastaviti i za ostale mesece. Redovno se finanisraju i obaveze prema školama u skladu sa rokovima izmirivanja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama, poznati RINO, i na mesečnom nivou redovno se izdvaja oko 6,7 miliona dinara za izmirivanje obaveza prema osnovnim i srednjim školama.
NNR: I, kako se pristupilo tako nagomilanim problemima?
STANKOVIĆ ILIĆ: Ono što smo prvo uradili je da smo napravili akcioni plan za sve aktivnosti koje ćemo preduzeti, kako bi se sanirali ovi problemi. Napravljen je reprogam dugova i uspeli smo da vratimo dugovanja, i da paralelno obezbedimo uslove za normalno funkcionisanje škola, redovnu isplatu jubilarnih nagrada, ove godine smo počeli sa isplatom troškova za sopstveni prevoz, obezbeđivanje materijalnih, stalnih troškova, za normalnu nabavku energenata, za saniranje i adaptacije svega što nije funcionisalo.
Pokenuta je jedan velika inicijativa, na čelu sa gradonačelnikom, da se škole dovedu u pristojno stanje, kako bismo kasnije stvorili uslove za obezbeđivanje uslova za modernizaciju nastave, opremanje kabineta i tako dalje. Ali, pre nego što se krene u modernizaciju i osavremenjavanje škola, mora da se najpre obezbede normalni uslovi i da se sanira sve ono što nije u skladu sa nekim prihvatljivim standardima za odvijanje obrazovno vaspitnog procesa. Dakle, trudili smo se da obezbedimo normalne uslove za funkcionisanje škola, da dostignemo neke civilizacijski prihvatljive standarde, kako bi u svakoj školi svako dete imalo pristojne uslove za boravak i rad.
Preko ALER-a, odnosno Fonda za mlade talente, na inicijativu gradonačelnika, po prvi put ove godine organizovana je nagradna ekskurzija za 60 najboljih učenika srednjih škola, nosioca Vukovih diploma, i oni su imali priliku da u šestodnevnoj eksurziji obiđu sve značajne destinacije u Srbiji, za šta je grad izdvojio oko 1,5 miliona dinara.
Leave a Reply