LESKOVAC
Pozivamo još jednom poljprivredne proizvođače grožđa da se upišu u Vinogradarski registar, predajom popunjenog Zahteva za upis u Vinogradarski registar (VV1 obrazac) koji dobijaju uz dokumentaciju za obnovu registracije od uprave za trezor.
Ujedno obaveštavamo proizvođače grožđa da je zakonom o vinu predviđena obaveza upisa u Vinogradarski registar pravnih,odnosno fizičkih lica i preduzetnika koji proizvode grožđe namenjeno prometu.Pravna odnosno fizička lica i preduzetnici koji proizvode grožđe koje nije namenjeno prometu, a imaju u vlasništvu, zakupu, odnosno korišćenje manje od 0,1 ha(10 ari) vinograda ne podležu zakonskoj obavezi upisa u Vinogradarski registar.
Popunjen zahtev se predaje najbližoj filijali Upravi za trezor, Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine ili nekoj od Stručnih organizaciji za vođenje vinogradarskog registra. Uz popunjen zahtev se predaje i sledeća dokumentacija:
-izvod iz Registra privrednih subjekata,
-izvod iz katastra nepokretnosti i
-kopije planova za katactarske parcele na kojima se nalaze vinogradarske percele koje se upisuju u Registar, ugovor o zakupu, korišćenju, odnosno dokument kojim se potvrđuje da dati proizvođač proizvodi grožđe na svojim vinogradarskim parcelama, kao i dokaz o uplaćenim administrativnim taksama.
• REGISTRUJTE SVOJ VINOGRAD!!!
Osnovni cilj upisa u Vinogradarski registar je da se tačno utvrde površine pod vinovom lozom (sa svim svojim karakteristikama i specifičnostima) i proizvodni potencijal, što predstavlja obavezu u procesu usklađivanja sa standardima EU. Zakonom o vinu je predviđena obaveza upisa u Vinogradarski registar svih pravnih, odnosno fizičkih lica i preduzetnika koji proizvode grožđe namenjeno prometu. Ova obaveza se takodje odnosi i na vinograde koji imaju manje od 10 ari vinograda, a svoje grožđe stavljaju u promet. Upis u registar vrši se na osnovu zahteva koji podnosi pravno lice, preduzetnik, odnosno fizičko lice nekoj od najbližih kancelarijastručne organizacije za vođenje Vinogradarskog registra „Centar za vinogradarstvo i vinarstvo Niš“ prema sedištu proizvođača grožđa-pravnog lica, odnosno preduzetnika, odnosno prebivalištu proizvođača grožđa-fizičkog lica. Kancelarije su smeštene u:
- Niš (okruzi u nadležnosti: Nišavski, Toplički, Pirotski, Jablanički, Pčinjski kao i AP Kosovo i Metohija)Kontakt osoba: Zlata Vidanović Adresa: Kolonija El br. 6, 18000 Niš, telefon/fax: 018/4541-128 i 018/4541-023 e-mail: cewin.zlata©gmail.com.
Zahtev se podnosi na Obrascu VV1- Zahtev za upis u Vinogradarski registar, koji su proizvođači dobili uz dokumentaciju za obnovu registracije od Uprave za trezor. Svakom proizvođaču grožđa prilikom upisa u Vinogradarski registar dodeljuje se registarski broj i izdaje izvod iz registra sa brojem vinogradarske parcele i grafički prikaz tih parcela. Proizvođač grožđa može da ima samo jedan registarski broj. Registarski broj koji je jednom dodeljen proizvođaču grožđa nemože biti dodeljen nekom drugom proizvođaču grožđa u slučaju njegovog brisanja iz registra. Proizvođač se briše iz registra ako podnese zahtev za brisanje na osnovu odluke o prestanku obavljanja delatnosti. Brisanje može biti pokrenuto i po službenoj dužnosti. Ako dođe do promene u registar se upisuju promene u roku od 15 dana od dana nastale promene. Promenu podataka o godišnjoj proizvodnji grožđa sa rodnih vinogradskih parcela, u cilju određivanja proizvodnog potencijala, proizvođač grožđa prijavljuje Ministarstvu svake godine nakon berbe. Za sve bliže informacije proizvođačima grožđa su na raspolaganju institucije: Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, neka od šest najbližih kancelarija Stručne organizacije za vođenje Vinogradarskog registra „Centar za vinogradarstvo i vinarstvo Niš“ kao i Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Republike Srbije. Izmene u registru nisu bitno promenile sam način upisa već samo neke članove, 18.marta 2015.godine u Službenom glasniku RS,,broj 27/15 objavljen je Pravilnik o izmenama Pravilnika o tehničkim i kadrovskim uslovima koje treba da ispunjava stručna organizacija za vođenje Vinogradarskog registra, kao i metodama obavljanja poslova vezanih za Vinogradarski registar U Pravilniku o tehničkim i kadrovskim uslovima koje treba da ispunjava stručna organizacija za vođenje Vinogradarskog registra, kao i o metodama obavljanja poslova vezanih za Vinogradarski registar („Službeni glasnik RS”, broj 46/10), u članu 2. tač. 1) i 2) menjaju se i glase: 1) vinogradarska parcela jeste poljoprivredna parcela zasađena vinovom lozom koja predstavlja kontinuiranu površinu zemljišta na kojoj se vinograd sa jedinstvenim karakteristikama obrađuje od strane jednog proizvođača grožđa; 2) grafički prikaz vinogradarskih parcela jeste grafički prikaz sa podacima o vinogradarskim parcelama, dobijen nakon merenja, odnosno određivanja površina vinogradarskih parcela jednog proizvođača grožđa primenom geoinformacionog sistema, tehničke opreme i kada je to moguće primenom raspoloživih baza podataka, kao i primenom obrade i transformacije podataka;”
Mast.inž.polj.Nenad Stefanović
PSSS Leskovac
OSNOVNA NAČELA U REZIDBI VOĆA
Rezidba voća je pomotehnička mera u cilju formiranja uzgojnoh oblika kod voćaka, dugoročnog roda i dobijanje kvalitetnih plodova. Rezidbom se usklađuje, opterećenost voćnog stabla rodom i mogućnost vegetativnog potencijala da donese taj rod, prehrani samu sebe (voćku) i izvrši diferenciranje rodnih elemenata za sledeću proizvodnu godinu. Rezidbom obavljamo svake godine, prilazimo svakom stablu pojedinačno i vršimo orezivanje bez obzira na čitav komleks ( svako stablo je priča za sebe ). Osnovna načela sa kojima vršimo orezivanje voća su uklanjanje slomljenih, bolesnih, suvih i izrođenih grančica i grana i proređivanje preostalih grančica i grana. Pored ovih navedenih grančica i grana rezidbom na stablu se vrši i uklanjanje jakih prirasta u kruni ( vodopija ), u unutrašnjost krune i na periferiji krune a vrši se odabir grančica ( vite ) rodne grančice dužine od 15 – 30 pa čak i do 50 – 70 cm dužine koje rastu bočno na rodnim granama i imaju raspored riblje kosti koje se rezidbom ne ostranjuju već se ostavljalju za rod. Orezano stablo u zavisnosti od voćne vrste na sebi ima pravilno raspoređene rodne elemente grančice i grane tako da ne smetaju jedna drugoj. Rezidbom se ostranjuju i nasadne grane ili grane koje su paralelne i naležu jedna na drugu. Isto tako na ramenim granama prvog sprata sve grane koje mislimo da pod težinom roda mogu da visnu na površinu zemljišta zakraćijemo ili ostranjujemo. Na kraju vršimo zakraćivanje rodnih grančica na rod. Suština rezidbe je da svaka tačka u kruni voćnog stabla prima dovoljnu količinu sunčeve svetlosti ( asimilativa ) i hrani voćno stablo uravnoteženo. U pravilno orezanom voćnom stablu sve grančice su uravnotežano raspoređene tako da jedna drugoj ne smetaju.
Savetodavac iz voćarstva i vinogradarstva Aleksandar Mitić
Leave a Reply