ISKUSTVO IZ PETNICE GIMNAZIJALKE MIONE TOMIĆ

LESKOVAC

 

Miona Tomić, yčenica II razreda Gimnazije u Leskovcy, na letnjem kampy y Petnici kao polaznica programa hemije, istraživala je “Uticaj titelskog lesa na sorpcijy teških metala”. Titelski les je tip gline.

Gline se, inače koriste za sorpcijy teških metala iz različitih sredina (npr. vode).

Miona želi da utvrdi efikasnost sorpcije teških metala sa ovim tipom gline. Za rad su odabrani teški metali olovo i kadmijum određene koncentracije.

Varira se pe-ha (pH) rastvora, asorpcija metala se prati u različitim vremenima. Dosadašnji rezultati pokazyjy dobar učinak titelskog lesa na sorpciju ova dva metala i to već u prvom kontakty.

Miona je prvi put u Petnicu otišla 2014. godine, kao učenica osmog razreda. Sa njom je bilo još 91 polaznik na Letnjoj naučnoj školi. Bili su dve nedelje. U prvoj nedelju su imali svakodnevna predavanja iz raznih predmeta, kao što su hemija, fizika, matematika… U drugoj nedelji su sami odabrali predmet iz koga su pisali radove na određenu temu. Mionina tema je bila “Kvantni brojevi”, predmet hemija.

“Bibilioteka koju Istraživačka stanica Petnica poseduje je zaista ogromna, tako da je široj spektar istraživanja. Problem je što to radimo noću, jer preko dana nas “bombarduju” predavanjima, pa smo neispavani. Ali, sve se postiže kad se hoće. Puno se radi u laboratoriji, saradnici rade sa nama sve one vežbe za koje misle da su potrebne. Imamo sve hemikalije koje su potrebne, pa utvrđujemo sastav materije koja nam je nepoznata. Sve rezultate smo upisivali, odnosno stalno se vodi evidencija urađenog i utrošenog materijala.”

Očekuje je u jesen peti odlazak u Petnicu, kada će spremati svoj projekat, na zimskom delu će ga prezentovati, a na proleće trebalo bi da bude odobreno i sledećeg leta, zna se, opet desetak dana u Petnici. Miona priznaje da njoj ovo puno znači, jer gimnazijska laboratorija je uzana, mali je prostor i teško je pratiti rad, a kad se tu nađe jedan razred sa 26 učenika teško je i zamisliti kako to izgleda.

“Ovo je sjajno iskustvo. Preporučujem svima koji mogu da probaju. Jako je interesantno, zanimljivo. Radni dan praktično počinje u 8:45, kada imamo sastanak na kome prijavljujemo rukovodiocima eventualne probleme u devet je doručak, a u deset već počinjemo da radimo u laboratoriji. Od 14-15 je ručak, a posle opet laboratorija do osam uveče. Sledi večera, pa pospremanje laboratorija, završetak radova za traj dan, sastanak gde je svako izlagao šta je radio tog dana. Cilj nam je da završimo projekat kako bi se on našao u Petničkim sveskama, gde su radovi prethodnih istraživača.”

 

Ivan Spirić

 

O PETNICI

Istraživačka stanica Petnica (ISP) je samostalna i nezavisna organizacija koja se bavi razvojem naučne kulture, naučne pismenosti, obrazovanja i kulture. Aktivnosti ISP su najvećim delom usmerene na mlade – na učenike i studente, kao i na obuku nastavnika u novim tehnikama, metodama i sadržajima u oblasti nauke i tehnologije. Programi ISP obuhvataju širok spektar oblasti i disciplina u okviru prirodnih, društvenih i tehničkih nauka.

Svake godine Istraživačka stanica Petnica organizuje veliki broj različitih programa u obliku kurseva, seminara, naučnih kampova, radionica i sl., najčešće u trajanju od više dana. Na ovim programima kao predavači gostuju iskusni naučni radnici i istraživači iz velikog broja naučnih instituta i fakulteta sa kojima ISP sarađuje.

Glavnina programa ISP je namenjena osnovnoj ciljnoj grupi – učenicima srednjih škola, tj. mladima u uzrastu od 15 do 19 godina. NJima se nudi mogućnost da se prijave za čitavu seriju seminara i kurseva tokom jedne godine koji se održavaju u nekoliko termina tokom zime, proleća, leta i jeseni. ISP samostalno vrši izbor učenika koji će se pozvati da učestvuju na programima

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*