LESKOVAC
Na 88. sednici Gradskog veća bilo je reči o inicijativi za formiranje gradske opštine Vučje, koju je podneo i potpisao jedan broj građana ovog mesta.
Predsedniku Skupštine grada Leskovca podnet je pismeni zahtev inicijativnog odbora za formiranje gradske opštine Vučje, koji je potpisao Branislav Blagojević, kao i lista potpisnika ove inicijative. Gradska opština Vučje bi obuhvatila 27 naseljenih mesta porečkog kraja, sa Vučjem kao centralnom opštinom. Mogućnost obrazovanja opština unutar grada predviđeno je članom 19. Zakona o teritorijalnoj organizaciji Republike Srbije, rekao je gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović.
Članovima 59. i 61. Statuta grada Leskovca predviđena je mogućnost podnošenja građanske, odnosno narodne inicijative, kojom se Skupštini grada predlaže drugačije uređenje određenih pitanja i donošenje određenih strateških akata i planova. Za legitimitet građanske inicijative potrebno je da predlog potpiše najmanje pet posto građana koji imaju biračko pravo i prebivalište na teritoriji sa koje se podnosi inicijativa. Zakonom o referendumu i narodnoj inicijativi predviđen je postupak i uslovi za podnošenje predloga u formi narodne inicijative, postupanje nadležnih organa i odlučivanje o podnetoj inicijativi.
-Svaka narodna inicijativa ima prednost oko izražene volje građana grada i njihov stav o određenom pitanju. Zato je važno da se prema svakoj narodnoj inicijativi odnosimo sa profesionalnom pažnjom i punom političkom odgovornošću uz sagledavanje stvarnih interesa građana. Shodno tome, Gradsko veće predlaže donošenje rešenja o obrazovanju komisije za prethodno razmatranje narodne inicijative za formiranje gradske opštine Vučje, rekao je Cvetanović.
Za predsednika sedmočlane komisije izabran je član Gradskog veća Božidar Vučković, a član je i Branislav Blagojedić, predsednik inicijativnog odbora koji je podneo predlog narodne inicijative. Zadatak komisije je da ispita da li je inicijativa formalno podneta u skladu sa pravilima, kao i stvarne razloge i potrebe za obrazovanjem gradske opštine Vučje. O ovome će komisija u pisanoj formi podneti odgovarajući predlog Gradskom veću i Skupštini.
• SETVA SKUPLJA ZA DESETAK POSTO
Na teritoriji grada Leskovca u okviru jesenje setve planirano je da se zaseje oko 12.700 hektara, od toga najveći deo površina čine žitarice, oko 12.000 hektara, stočno krmno bilje – 540 i povrće 150 hektara. U strukturi žitarica najveće površine zauzima pšenica, sa blizu 11.000 hektara, dok oko 1.000 hektara čine ovas, ječam, raž, tritikale i druge kulture, kaže se u informaciji o jesenjoj setvi 2015. godine, sa osvrtom na stanje i ubiranje prolećnih kultura, usvojenoj na ovoj sednici Gradskog veća.
Vremenske prilike ne idu na ruku ratarima. Prema proceni stručne službe, zasejano je oko 90 posto površina pod stočnim krmnim biljem i povrćem i, zbog vremenskih prilika, samo desetak posto površina pod pšenicom. Optimalni rok za setvu je između 10. i kraja oktobra. Očekujemo da se vremenske prilike stabilizuju, kako bi se setveni radovi nastavili, ali je ipak procena da će u optimalnom roku biti zasejano između 30 i 40 posto setvenih površina, a ostatak tokom novembra, odnosno van optimalnog roka, rekao je načelnik Gradske uprave za privredu i poljoprivredu Boban Sokolović.
Troškovi setve, prema kalkulaciji stručne službe ove uprave, za jedan hektar setvene površine pod pšenicom iznosiće između 80 i 85.000 dinara, tako da će ove godine setva biti za desetak posto skuplja od prošlogodišnje. Kada je reč o repromaterijalu, snabdevesnost tržišta je dobra, ima dovoljnih količina semena, đubriva i nafte. Bez obzira što će gro površina pod pšenicom biti zasejan van optimalnog roka, očekuje se da će, kao i svake godine, ona biti zasejana na oko 11.000 hektara, rekao je Sokolović.
Prolećna setva se odvija na površini od oko 22.000 hektra, a najveći deo površina čini kukuruz sa 12.000 hektara. Visoke temperature tokom jula i avgusta i samo 11 litara vode po metru kvadratnom, doveli su do toga da je suša pogodina kukuruz u najosetljivijoj fazi, fazi oplodnje. Procena je da će rod kukuruza ove godine biti manji za 25 do 30 posto, odnosno prosečan prinos kukuruza biće 2,5 do 3 tone suvog zrna po hektaru.
Povrće je zasejano na oko 6.000 hektara, na otvorenom i plastenicima. Rod je bio dobar, i u kvalitatnivom i u kavntitativnom pogledu, cene na tržištu su bile solidne. Za povrtarsku proizvodnju ovo je bila prosečna godina, procenio je Sokolović.
Voćari su u 2015. godini najbolje prošli, pogotovu proizvođači višnja, malina i kupina. Višnja je solidno rodila, imala je dobru cenu, između 80 i 90 dinara po kilogramu, malina je imala konstantnu cenu od 200 dinara po kilogramu i kupina između 80 i 100 dinara. Sav rod je otkupljen, smešten u hladnjače i u roku od jednog do tri dana isplaćen, što je izuzetno važno za poljoprivredne proizvođače.
-Iz svega ovog može se izvesti zaključak da su voćari tokom proizvodne 2015. godine najbolje prošli, ratarstvo je ispunilo cilj u smislu da je obezbedilo prehrambenu sigurnost stanovništa. Povrtarstvo je ostarilo određeni profit, ali je za povrtarstvo ovo ipak bila prosečna godina, zaključio je Sokolović.
• SREDSTVA ZA KOMASACIJU U PRIBOJU
Za sprovođenje komasacije u katastarskoj opštini Priboj Gradsko veće je odobrilo 60.000 dinara. Proces komasacije počeo je prošle godine, reč je o zemljištu bivšeg društvenog preduzeća „Navip“ Plantaža na površini nešto manjoj od 1.100 hektara. U katastarskoj opštini Priboj komasacija je ušla u fazu kada sledi raspodela zemljišta, što je završna faza komasacije.
-Prostor koji je u vlasništvu države, 63 hektara, smo očistili i poorali, to je oranje tipa rigolovanje, duboko oranje, da komisija privatnike, kojih ima nešto preko 50, smesti u jednu tablu površine pet hektara. To su male parcele, i svaka parcela će biti odvojena takozvanim kamenim belezima, koji su dimenzija 10 puta 10 puta 50 santimetara, i u trenutku kada budu postavljeni na terenu oni neće biti jasno uočljivi. Da bi se ovaj posao završio, potrebno je da se izvrši takozvana dopunska obrada zemljišta, odnosno tanjiranje u dva navrata i da se postave belezi. Ovaj posao bi trebalo da se obavi do kraja oktobra, rekao je Boban Sokolović.
Na 88. sednici Gradskog veća doneta je odluka da se priznaju putni troškovi pratiocima učenika škole za osnovno i srednje obrazovanje „11. oktobar“ za školsku 2015/2016. godinu. Na jednoj od ranijih sednica Gradsko veće je donelo odluku da se priznaju troškovi pratiocima koji koriste javni prevoz, dok je sada odlučeno da troškovi budu priznati i onima koji koriste sopstveni prevoz, u visini mesečne karte javnog prevoza na toj relaciji, što ukupno na mesečnom nivou iznosi 51.948 dinara.
Gradsko veće je usvojilo i izveštaje komisije za rešavanje u upravnom postupku u drugom stepenu i za rešavanje sukoba nadležnosti, sa devete sednice održane 30. septembra.
Udruženju za zaštitu i odgoj ptica „Štiglić“ Leskovac, za organizaciju izložbe pod nazivom „Izložba ptica Leskovac 2015. godine“, odobreno je 53.000 dinara. Novčana sredstva u iznosu od 132.000 dinara dobiće i rukometni klub „Dubočica 54“ za adaptaciju semafora za rukometne utakmice, budući da su ušli u viši rang takmičenja.
Leave a Reply