Udruženje za pomoć MNRO Leskovac organizovalo je izložbu likovnih radova osoba sa intelektualnim poteškoćama „Među javom i međ snom“. Reč je o radovima pristiglim na 6. republički likovni konkurs koji je organizovalo ovo udruženje. Na konkurs je pristiglo 183 rada, od ukupno 172 učesnika, iz 15 udruženja i 9 škola. Prvo mesto osvojio je Stefan Badža iz Udruženja za pomoć MNRO „Plava ptica“ iz Kule.
Drugu nagradu dobio je Aljoša Žerađanin iz Udruženja roditelja dece ometene u razvoju „URDOUR“ iz Vrnjačke Banje. Treću nagradu osvojila je Ivona Stojiljković iz OŠ „Kosta Stamenković“ iz Leskovca. Četvrta nagrada dodeljena je Slađanu Filipoviću iz Dnevnog boravka za decu, mlade i odrasle sa smetnjama u razvoju iz Varvarina.
Nagrada za najaktivnije udruženje pripala je Udruženju za pomoć MNRO „Zvezdara“.
Prisutne je pozdravila državna sekretarka Olivera Jovović iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, dok je Dragan Nikolić u ime domaćina naglasio da je cilj konkursa aktivacija osoba sa intelektualnim poteškoćama sa teritorije Republike Srbije.

Turnir u boćanju
Udruženje distrofičara Jablaničkog okruga organizovalo je turnir u boćanju za osobe sa invaliditetom (OSI). Povod je obeležavanje 3. decembra, Međunarodnog dana OSI Dragana Petrović, predsednica Udruženja, kaže da je cilj i da se pokaže jasna poruka kako zajedno možemo sve.
„Smatramo da, samo ako se ujedinimo kao osobe sa invaliditetom, možemo biti vidljivi i ujedinjeni u svojoj misiji za bolji život. Boćanje kao paraolimpijska disciplina je svoju popularnost steklo tako što omogućava i osobama sa najvećim stepenom invaliditeta i teškom pokretljivošću da se bave sportom. Dostupno je osobama svih uzrasta, razvija preciznost, fokus, strategiju i smirenost i ima snažnu društvenu i inkluzivnu dimenziju. Pored naših članova, turniru će prisustvovati i predstavnici ostalih osi udruženja iz Leskovca. Turnir održavamo u okviru programa „Jednako vredni” uz finansijsku podršku ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja – sektor za zaštitu osi.“
Festival kulture
Leskovački kulturni centar organizovao je po peti put Festival kulture osoba sa invaliditetom. Pomoć u organizaciji pružila su udruženja i ustanovama osoba sa invaliditetom. Festival je posvećen svima koji svojim talentom dokazuju da umetnost ne poznaje granice, da kreativnost ne priznaje prepreke i da je različitost naše najveće bogatstvo, a otvorila ga je Slađana Mladenović, urednica kulturnog programa u LKC-u.
„Trudimo se da svake godine festival bude drugačiji. Prošle godine smo imali mnogo eksponata nastalih na radionicama ovih udruženja, a ove godine smo akcenat bacili na pesmu, igru i muziku. Videćemo kako ćemo, u dogovoru sa udruženjima, sledeće godine nastupati i praviti ovaj festival. Drago mi je da trajemo pet godina, a sigurna sam da ćemo trajati još dugo. trudimo se da sve što radimo bude za svako poštovanje, jer želimo i da pokažemo da umetnost ne poznaje granice, a invaliditet ne sme biti prepreka.“
U programu su učestvovali Đorđe Mitrović, motivacioni govornik, te predstavnici Udruženja distrofičara, Udruženja gluvih i nagluvih, Saveza slepih i MS udruženja jablaničkog okrug. Priređena je i izložba radova nastalih na radionicama udruženja osoba sa invaliditetom.
Ivan Spirić
Leave a Reply