U Srbiji postoji oko 300.000 samohranih roditelja, od čeka njih oko 80.000 ne plaćaju alimentaciju. To je bio razlog da Vlada Republike Srbije formira Alimentacioni fond. Do sada se kontakt centru javilo oko 2.000 roditelja da bi dobili informaciju u vezi sa isplatama preko ovog fonda.
Tatjana Macura, ministarka bez portfelja u Vladi Republike Srbije, zadužena je za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i političkog i ekonomskog osnaživanja žena. Ona je, tokom posete leskovačkom Centru za socijalni rad razgovarala sa zaposlenima, između ostalog, i o ovom problemu.
„Ne samo priča o Alimentacionom fondu ili bilo kojoj usluzi u okviru socijalne zaštite nije važna sama po toj temi, već daje jedan širi prostor da razgovaramo o svemu drugom što može da utiče na život porodice u Srbiji.“
Alimentacioni fond mnogim roditeljima predstavlja jedini način da dođu do izdržavanja za svoju decu, s obzirom da im bivši supružnici ne plaćaju iznos na koji su obavezani sudskim presudama i odlukama. Mnogi od njih su prestali da se nadaju pomoći države, ali sada pokazuju interesovanje za način ostvarivanja svojih prava preko alimentacionog fonda.
Za sve informacije u vezi sa ostvarivanjem prava na alimentaciju kroz mehanizam Alimentacionog fonda građani se mogu obratiti Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju putem Kontakt centra, pozivom na broj telefona 011/74-55-399. U bilo koje doba dana, kroz sistem automatskog navođenja, građani imaju mogućnost da se informišu i dobiju odgovore na sva pitanja i nedoumice, dok je razgovor sa operaterom moguć radnim danima od 8 do 15 časova. Građani se Kontakt centru mogu obratiti i putem email adrese: alimentacioni.fond@minbpd.gov.rs.
IS/LJS
Leave a Reply