Šta je novo na kulturnoj sceni grada

LESKOVAC

Leskovački kulturni centar poziva sve obrazovne i kulturne institucije, dramske grupe i decu koja se bave različitim oblicima scenskog stvaralaštva, da osmisle i snime scensku minijaturu, skeč, dramolet, igrokaz, plesnu tačku ili performans… (u trajanju od maksimum 10 minuta) i prijave se na 7. Festival scenskih minijatura. Konkurs za decu od 5 do 15 godina je otvoren do 20. novembra 2020. i otvoren je za dramske školske sekcije, dramske studije, neformalne grupe i pojedince.

Dani evropske baštine

U Narodnom muzeju u Leskovcu održana je manifestacija Dani evropske baštine koja se tradicionalno održava širom Evrope sa ciljem promocije i prikazivanja kulturnog nasleđa. Ovogodišnja manifestacija trajala je od 28. septembra do 16. oktobra i održana je pod nazivom „Nasleđe i obrazovanje“, a za cilj je imala da prikaže ulogu obrazovanja u nasleđu i nasleđa u obrazovanju. Manifestacija je počela šetnjom kroz novu stalnu postavku „Leskovac – Srpski Mančester 1878 – 1941“ i to na znakovnom jeziku. Narednih dana kustosi Muzeja su obilazili škole u okolnim selima i promovisali publikaciju dečje biblioteke Narodnog muzeja Leskovac – „Zbirka radionica iz muzeja“ i prezentovali serijal „Muzejska azbuka“. Oni su učenicima takođe i govorili o muzeju i objašnjavali kako se u njemu radi. Obeležena je i Dečja nedelja, tako što su se najmlađi sugrađani družili su se sa kustosima muzeja, učestvovali u radionicama i kroz igru i priču upoznavali se sa zavičajnom kulturnom baštinom. Poseban dan bio je posvećen sopstvenim precima i porodičnom nasleđu, kada su mališani dovodili bake i deke u muzej da tu ispričaju istoriju svoje porodice. Sve radionice su bile besplatne.

“Senzibilitet duše” Petrice Nane Veselinović

U Leskovačkom kulturnom centru održana je promocija knjige „Senzibilitet duše“ Petrice Nane Veselinović. O ovoj knjizi, ali i ostalim njenim delima govorili su Joka Milošević, Čedna Radinović Lukić, Boro Nagradić, Zoran Jovanović, kao i sama autorka. Pesme Petrice Nane Veselinović je kazivala Gorica Doderović.

“TomorrowLE” 2020

Festival elektronske muzike “TomorrowLe“ održan je po četvrti put. Ovaj projekat čija je svrha razvoj kulturnih potreba dece i mladih i unapređenje njihovih znanja i veština kroz organizaciju muzičkih koncerata i edukativnih radionica u oblasti elektronske muzike, podstiče i afirmiše mlade talentovane didžejeve. Zbog epidemiološke situacije ove godine nije bilo moguće organizovati klasičan format festivala sa publikom, pa je u delo sprovedena ideja da se nastupi didžejeva organizuju i snime na kultnim lokacijama u Leskovcu i okolini, te da se ti snimci postave na zvaničnim “Fejsbuk”, “Instagram” i “YouTube” profilima festivala. Prvi od dva događaja snimljen je u kanjonu reke Vučjanke, na kojem su priliku da svoj “melodic & deep house” set u kombinaciji sa jedinstvenim gitarskim rifovima predstave Nikola Pantić (Pantix – DJ) i Aleksa Paskaš (Paskash – gitara).

Drugi događaj realizovan je u Leskovcu, na letnjoj pozornici Doma kulture i biće objavljen uskoro.
“TomorrowLe“ je festival elektronske muzike koji je u prethodne tri godine ugostio brojne muzičke zvezde kao što su: hip-hop grupa “Bad Copy”, beogradski didžejevi “Erick Kasell”, “Divolly & Markward”, “Smeng”, beogradski reper i producent Slobodan Veljković Coby, mlada banjalučka rep senzacija Đorđe Čarkić Klinac, a priliku da na velikoj bini nastupa rame uz rame za poznatim izvođačima i njihovim idolima, pred ogromnom publikom, imalo je preko 20 mladih neafirmisanih didžejeva. Ukupna posećenost festivala bila je blizu 10.000 ljudi za tri godine.

Ivan Spirić

Sve o kulturnim dešavanjima u Leskovcu, možete pročitati u štampanom izdanju Nove Naše reči.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*