Škola za tekstil i dizajn obeležila 135 godina postojanja

Najstarija srednja stručna škola na teritoriji grada Leskovca, Škola za tekstil i dizajn, obeležila je prigodnom svečanošću 135 godina rada. Direktor škole Marjan Mihajlović podseća da je škola nastala 1890. godine, kada je u Leskovcu osnovana tkačka škola, prva tekstilna škola na Balkanu.

„Od tada do danas prolazili smo kroz brojne faze, od osnivanja prvog srpskog tekstilnog muzeja, preko izgradnje specijalizovanih radionica i laboratorija, pa sve do uspostavljanja saradnje sa fabrikama širom Evrope. Tekstil je oduvek bio deo identiteta ove škole, ali je pre 30 godina specijalnu i specifičnu nit ovoj školi je dala umetnost, odnosno područje rada kultura umetnosti i javno informisanje i svi njeni obrazovni profili uneli su neku novu energiju i omogućili prostoru i nama neku novu kreativnost. Spojili smo tradiciju, inovaciju, praktično i umetničko, zanat i ideju.“

Danas Školu za tekstil i dizajn pohađa 197 učenika. Oni se obrazuju u dva područja rada, tekstilstvo i kožarstvo gde ima tri obrazovna profila i kulturna umetnosti i javno informisanje, gde je jedan obrazovni profil. U okviru proslave predstavljeni su i radovi učenika, te održana modna revija na kojoj su prikazane dizajnerske kreacije učenika.

IS/LJS

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*