Nebojša Cakić, odbornik GG „Za leskovac – ZAJEDNO“, optužio je gradonačelnika i njegove saradnike da unose zabunu među građane povodom prikupljanja potpisa građana kojom se traži vanredna sednica Skupštine Grada Leskovca na kojoj bi se raspravljalo o smeni gradonačelnika.
„Na konferencijama za medije koju je držao gradonačelnik, kao i par dana ranije pravnici lokalne samouprave, jedino što je tačno izrečeno je da smo pokušali da najpre prikupimo potpise odbornika. U tome nismo uspeli, jer od onih koji su se deklarisali kao opozicija nisu potpisali Saša Stojanović (Demokratska stranka) i Saša Stevčić (POKS). Mi smo i tada rekli da ako ne budemo imali potpise odbornika, pokrenućemo građansku inicijativu.“
Po Cakiću na konferenciji koju su držali Oliver Antanasijević, zamenik predsednika Skupštine grada Leskovca, Zoran Vukašinović, sekretar skupštine grada i Bojan Đorđević, šef Odseka za poslove Gradskog veća, ova poslednja dvojica nisu imala nikakvo pravo da se pojave.
„Poslovnik kaže da konferenciju za medije u vezi sa pitanjima koje razmatra skupština može da održi predsednik skupštine, zamenik predsednika skupštine, zatim odbornička grupa ili odbornik koga ovlasti skupština i predsednik radnog tela po pitanjima iz nadležnosti tog tela. Sekretar skupštine i šef odseka nemaju nikakva prava da se ibraćaju u ime skupštine, a čak i predsednik i zamenik nemaju pravo jer oni mogu da se obrate samo u vezi pitanja koje razmatra skupština. Naša građanska inicijativa nije predata skupštini. Može da se desi da je ne predamo, može da gradonačelnik da ostavku, da bude uhapšen… Mogli su da pričaju samo kao što ja pričam kao pripadnik grupe građana, odnosno političke stranke u prostorijama te stranke. Oni su svesno pokušavali da unesu smutnju i uznemire građane time što su govorili…“
Cakića kaže da su oni pokušavali i da građane ubede da se potpisi skupljaju kao građanska odnosno narodna inicijativa i da je to jedno te isto.
„To nije isto. To su različiti pravni instituti. Narodna inicijativa je predviđena Zakonom o referendumu i narodnoj inicijativi i tu ne postoji građanska inicijativa. U Zakonu o lokalnoj samoupravi postoji samo građanska inicijativa,a ne narodna inicijativa. Dalje, razlika je i u tome što se narodna inicijativa može podneti i protiv ili pred Narodnom skupštinom Republike Srbije, Skupštinom autonomne pokrajine, te skupštinom lokalne samouprave, dok se građanska inicijativa može podneti jedino pred lokalnom samoupravom. Najvažnija razlika je što se narodna inicijativa može podneti samo protiv opštih akata (Ustava, zakona, Statuta lokalne samouprave…), dok građanska inicijativa kaže da se putem građanske inicijative predlaže jedinicama lokalne samouprave donošenje akta. To znači pojedinačni i opšti akt, recimo da građani sakupljaju potpise da se FK Dubočica ne da novac iz budžeta grada jer nameštaju utakmice.“
Cakić kaže da je prikupljanje potpisa apsolutno u skladu sa zakonom, te zahvalio novinarima zbog pitanja koja su postavljali na obe konferencije za medije.
„Oni su davali odgovore koji su bili u suprotnosti sa onim što su pričali. Bilo je pitanje zašto sada reaguju, a ne pre četiri meseca, a odgovor je bio da nisu znali šta se potpisuje. Kako onda pričaju o nečemu što ne znaju? Dalje, pitanje je bilo da li je to zakonito, a oni su rekli da jeste. I reće plašenje građana da će njihovi podaci biti zloupotrebljeni, nisu odgovorili šta da rade građani tim povodom, a sekretar Vukašinović je rekao da građani treba da znaju šta potpisuju. Građani i u običnom životu treba da znaju šta potpisuju.“
Cakić zaključuje da je očigledno da je sve usmereno ka tome da se spreči prikupljanje potpisa, ali da „u tome neće uspeti. Potpisi će biti prikupljeni.“
Nebojša Cakić se osvrnuo i na izjavu gradonačelnika da ga je zvao Cakićev partijski kolega Nenad Zdravković i tražio da Cakić ostane na mestu zamenika direktora RFZO, a da Cakić zauzvrat više neće prozivati u republičkoj skupštini tadašnjeg ministra Sinišu Malog.
„Treba samo proveriti moje nastupe u skupštini i pre i posle toga, moje nastupe u lokalnom parametnu, konferencije za medije… Valjda dela mnogo više govore od zaklinjanja u reči.“
Odgovor zamenika predsednika skupštine Olivera Antanasijevića
“Na konferenciji za štampu odbornik odborničke grupe „Za Leskovac zajedno“ Nebojša Cakić, izneo je niz neosnovanih navoda i proizvoljnih tumačenja.
Konferenciju za štampu, koja je održana 13. septembra 2024. godine u 14,00 sati u svečanoj sali Skupštine grada, zakazao sam i održao na osnovu ovlašćenja iz člana 148. stav 2. Poslovnika Skupštine grada.
Dakle potpuno legitimno i legalno.
Na ovoj konferenciji, na moj poziv, govorili su sekretar Skupštine grada saglasno ovlašćenjima člana 54. Poslovnika Skupštine grada i šef Odseka za poslove Gradskog veća u skladu sa članom 97. stav 2. Statuta grada.
Dakle, stručna lica koja se bave pravnom problematikom u Skupštini grada, shodno temi o kojoj je bilo reči.
Što se tiče otvorenih pitanja na današnjoj konferenciji za štampu Grupe građana Za Leskovac zajedno i navoda da su građanska i narodna inicijativa različiti instrumenti neposrednog učešća građana, ističem sledeće:
Narodna i građanska inicijativa su suštinski i proceduralno isti instrument čiji pravni osnov proizilazi iz Ustava Republike Srbije i Zakona o lokalnoj samoupravi, ali se način ostvarivanja građanske (narodne) inicijative uređuje Zakonom o referendumu i narodnoj inicijativi.
Kao oblik participativne demokratije građanska inicijativa podrazumeva da građani i građanke daju veliki broj podataka o sebi, kao na primer JMBG, broj lične karte, adresu i potpis, čime ovo pitanje postaje povezano sa pitanjem zaštite podataka o ličnosti i zbog toga ovaj postupak treba da se odvija pred nadležnim organima”, ističe Antanasijević u saopštenju.
IS/AS
Leave a Reply