Predstavnici lokalne samouprave na čelu sa gradonačelnikom Goranom Cvetanovićem posetili su gazdinstvo Momčila Dimitrijevića iz Radonjice, čiji zasadi višnje se prostiru na površini od 110 ari. Oliver Antanasijević, zamenik predsednika Skupštine grada Leskovca, rekao je da je divota videti kad neko sa ovako puno ljubavi i na pravi način održava voćnjak.
„I dok smo dolazili ovde videli smo veliki broj voćnjaka, a sve to je rezultat udružene brige. Države pre svega koja se potrudila da našim domaćinima isplati subvencije za osnovnu biljnu proizvodnju za teritoriju našeg grada u iznosu od 19.800 dinara po hektaru, 5000 dinara regres za gorivo po hektaru i 17.000 za nabavku semena po hektaru. Grad je u brigu uključen sa 181,4 miliona dinara od čega je 101 milion direktno opredeljen za proizvođače. Želimo da budemo partneri sa našim domaćinima i što češće održavamo komunikaciju sa njima.“
Momčilo Dimitrijević kaže da u Radonjici ima dosta višanja, ali i da je ona, nažalost, poslednjih godina zapostavljena.
„Ove godine je otkupna cena nešto bolja i interesovanje za višnju se vraća. Ovo podneblje je jako dobro za višnju i zato i imamo kvalitetan rod. Potrebno je da ovaj kraj ima preradu, zato što je bogat voćem i ima šta da ponudi. Moram da pohvalim zaposlene koji su zaduženi za subvencije zato što su velika podrška, jer nam je teško, posebno starijim ljudima, da se oko toga snađemo.“
Dimitrijević kaže i da se berba višanja u toku, prva klasa se otkupljuje za 80, druga za 60 dinara.
„Očekujem prinos od nekih deset tona, s obzirom da su višnje mlade, još uvek nisu u punom rodu. Veoma je teška situacija sa beračima, to se sve više napušta i prelazi na tzv. tresače. To je mašinska berba koja ima prednost u tome što se berbom ne oštećuje plod, jer se ne dodiruje rukom. S druge strane, stablo trpi blaga oštećenja, pa to može da napravi problem.“
Na priču o mašinskim beračima se nadovezao i Oliver Antanasijević, potvrđujući da je ranije bio problem sa beračima.
„Prošle godine smo imali situaciju da je čovek nabavio mašinski berač i platio ga 17.000 evra. Od države je dobio subvenciju od 40% vrednosti, a kada je komšijama pobrao višnje na nekih 5,5 hektara bukvalno je otplatio berač. To je samo još jedna potvrda koliko znače subvencije koje se dodeljuju.“
IS/LJS
Leave a Reply