LESKOVAC
Proteklu školsku godinu obeležili izuzetni uspesi na republičkim takmičenjima, kao i brojne vannastavne aktivnosti
Kod Minsitarstva prosvete konkurisali sa dva projekta koji se odnose na zavšetak i opremanje sale Partizan, pri kraju je projekat onlajn seminar sa Štutgardom, kao i projekat pogranične saradnje sa Bugarskom
Nizom manifestacija i svečanom akademijom Osnovna škola „Svetozar Marković“ obeležila je početkom decembra svoj dan, 111 godina postojanja i rada. Šta se između dve godišnjice dešavalo, šta je postignuto, kakvi su planovi za sledeću godinu, za Novu Našu reč govori direktor škole Jovica Marjanović.
Marjanović: Ono što je važno za ovu školu je da imamo izuzetan tim ljudi, imamo verovatno najbolji nastavnički kadar u gradu koji postiže izuzetne rezultate sa decom, i to je ono što odslikava ovu školu na pravi način, ta povezanost u kolektivu. Ovde nema nastavnika koji ne govore jedan sa drugim, komunikacija je odlična, i dobre rezultate postižemo upravo zahvaljujući tom timskom radu.
NNR: Protekle školske godine škola je osvojila brojne nagrade na republičkim takmičenjima. Recite nam nešto o tome?
Marjanović: Zahvaljujući upravo tim ljudskim resursima imali smo izuzetno veliki broj nagrada i učešća na republičkim takmičenjima. I ranijih godina smo donosili nagrade sa republičkih takmičenja, obično se kandidovalo tri do četiri predmeta. Prošle školske godine smo iz sedam predmeta osvojili devet republičkih nagrada, iz matematike, hemije, srpskog, tehničkog, informatike. Više takmičara iz istorije i biologije učestvovalo je na republičkim takmičenjima. Imali smo i učenicu koja je đak generacije i koja je učestovala na hemijskoj olimpijadi. Na republičkom nivou osvojili smo prvu i treću nagradu i filmskoj produkciji, a nedavno je naš učitelj ponovo dobio nagradu za film. Svi ti rezultati iz više predmeta nisu deo neke priče koju guraju učenici i njihovi roditelji, već nešto iza čega stoji ceo kolektiv. Na Dana škole nagrađeno je 11 nastavnika zbog učešća na republičkim takmičenjima.
NNR: Osim ovoga, bilo je i brojnih vannastavnih aktivnosti. Vaša škola je priredila prvi mjuzikl…..
Marjanović: Ova godina biće zabeležena i po vannastavnim aktivnostima, to je nešto što mi negujemo dugo vremena. Uradili smo muzičko-scenski prikaz, mjuzikl sa 25 učenika, oni su radili dva meseca, družili se. Iako to na početku nije tako ozbiljno shvaćeno, niti smo znali da li ćemo uspeti, kada smo počeli da slažemo kockice i pravimo scenografiju, učenici su jedne druge jurili da budu svi tu i na pripremama rade zajedno. Svih 25 bukvalno su funkcionisali kao jedan. Imali su podršku tri nastavnice i dva koreografa koje smo posle mesec i po dana uzeli sa strane, jer smo hteli da to bude poluprofesionalno. Na kraju smo uspeli, uradili smo pet predstava, bili do Lebana i napunili salu doma kulture.
Veoma su kreativne i radionice, kao i Đački parlament, koji su ove godine svojim aktivnostima obeležili Dan škole. Na seminaru koji je održan povodom jubileja škole u našoj velikoj sali, i koji je finansiran delom iz sredstava sindikata, učestvovalo je preko 50 nastavnika.
NNR: Koliko imate učenika romske nacionalnosti i kako se oni uklapaju u sve to?
Marjanović: U mjuziklu su učestvovala i učenici iz romske populacije. Imamo decu romske nacionalnosti koji su odlični učenici. Imali smo učenicu koja je učestovala na republičkom takmičenju iz italijanskog jezika. Trenutno je 136 dece romske nacinalnosti, ali dosta njih boravi u Nemačkoj, i njih ne upisujemo svakodnevno u dnevnik. Romski učenici su uključeni u sve programe i u školski milje, deo su svega što radimo. Oni sami traže da budu deo cele te priče i svega onoga što se dešava u vannastavnim aktivnostima.
NNR: Škola je lepo uređena, šta se u proteklih godinu dana radili na tome i šta će se sledeće godine raditi?
Marajnović: Što se tiče same škole, mi je uvek sređujemo na svoj način. Uspeli smo da vratimo staru zgradicu i sopsvenim sredstvima napravili ulaz iz školskog dvorišta u salu Partizan, odnosno u dve male salice pošto je korišćenje velike sale zabranjeno, ona je potpuno ruinirana i ja ne dozvoljavam učenicima da uđu tamo. Poslali smo dva projekta i radimo na tome da oni prođu sledeće godine. Jedan projekat je rekonstrucija sale Partizan, koja vredi oko 10 miliona dinara, a drugi se odnosi na opremanje sale u vrednosti od oko milion dinara. I jedan i drugi projekat su u Ministarstvu , ja se nadam da će oni proći i da ćemo sledeće godine konačno moći da kažemo da smo sredili salu Partizan. To je i gradski deo priče. Lokalna samouprava prihvatila je da učestvuje sa 20 posto od potrebnih sredstava, što je jako važno, jer podrazumeva podršku školi. Očekujemo da i grad lobira kako bismo dobili sredstva za ove projekte. Sada koristimo dve male sale koje su bivši bodi bilding klub i fitnes klub i napravili smo ulaz u školsko dvorište sopsvenim sredstvima, uz pomoć prijatelja i donatora. I to je jedna slika ovog kolektiva. Sami smo betonirali parking plac, sve smo uradili sami, nismo plaćali majstore.
NNR: Osim dva projekta koji se odnose na salu Partizan, verovatno imate još neki plan za narednu godinu?
Marjanović: Plan za narednu godinu je da razredni starešnina četvrtog tri razreda radi onlajn seminar sa Študgartom. Radi se projekat gde se nastava izvodi po sistemu značajne stvari u Srbiji, počev od kulture i obrazovanja, što podrazumeva razgovore o ovim temama preko skajpa i interneta. Taj projekat je gotov i to ide dobrim putem, planirana je saradnja i uzajamne posete. Napravili smo još jedan projekat koji će, nadam se, proći. Reč je o pograničnoj saradnji sa Bugarima, sa Makedoncima tu priču imamo već dve godine. Oni su u okviru Dana škole bili naši gosti, imali smo i tribinu na kojoj su učestvovale dve koleginice iz Makedonije, koje su proglašene za jedne od najboljih nastavnica na evropskom i svetskom nivou.
Osnovna škola „Svetozar Marković“ ima 876 učenika, a od ukupno 75 zaposlenih 63 su nastavnici.
Leave a Reply