U APRILU TENDER ZA GLAVNI GRADSKI KOLEKTOR

27LESKOVAC

Na 20. sednici Gradskog veća usvojena je izmena i dopuna predloga plana nabavki  za 2017. godinu.

Predlog javnih nabavki usvojen je na poslednjoj sednicni Gradskog veća, ali je u međuvremenu iskazana potreba za nabavkom radova i usluga u 2017. godini, za izgradnju kolektora.  Za izvođenje radova na izgradnji glavnog gradskog kolektora procenjena vrednost bez PDV-a iznosi 435 miliona dinara. Troškovi nadzora nad izvođenjem radova procenjeni su na 43,5 miliona dinara.

Po završteku ekspropriacije parcela na trasi kolektora, pribavljanju lokacijskih uslova, građevinskih i upotrebne dozvole, raspisaće se tender za glavni gradski kolektor aprila tekuće godine. Sredstva za ove nabavke obezbediće Vlada Republike Srbije. Sve ovo uslovilo je promenu predloga javnih nabavki za 2017. godinu, rekao je načelnik Gradske uprave za javne nabavke Zoran Novaković.

Na ovoj sednici došlo je do usklađivanja odluke o osnivanju JP „Pijaca“ sa Zakonom o javnim preduzećima. U skladu sa ovim zakonom, „Pijaca“ mora da precizira samo jednu pretežnu delatnost, pa je ovog puta došlo do izmene klasifikacione grupe koja je ranije definisana, a to je trgovina na malo ostalom robom na pijačnim tezgama.

PREDLOG MERA ZA UNAPREĐENJE USLOVA ŽIVOTA LOKALNE ZAJEDNICE

Na 20. sednici Gradskog veća usvojen je predlog rešenja kojim se utvrđuje predlog Odluke o usvajanju programa mera za unapređenje uslova života lokalne zajednice za 2017. godinu na teritorijiu grada Leskovca.

Zakonom o rudarstvu i geološkim istraživanjima predviđeno je da se naknada za korišćenje i eksploataciju mineralnih sirovina i geotermalnih resursa, koju državi plaća nosilac ekspoatacije, u visini od 40 posto vraća loklanoj samoupravi na čijoj teritoriji se vrši eksploatacija. Sredstva ostvarena od ove naknade koriste se na osnovu posebnog programa mera koji donosi lokalna samouprava, nakon dobijanja saglasnosti Ministarstva i energetike.

Cilj programa je unapređenje uslova života u lokalnoj zajednici izgradnjom i revitalizacijom infrastrukturnih objekata i drugih objekata, radi pobošaljanja uslova života. U slučaju grada Leskovca 40 posto sredstava koja se vraćaju od Republike iznosi  3 miliona 185 hiljada 960 dinara, i ta sredstva su ostvarena za period 2014, 2015. i 2016 .godine. Primera radi, opština Kostolac po ovom osnovu od države ostvaruje godišnje 230 miliona zahvaljujući uglju. Tih 3 miliona 285 hiljada 960 dinara za period od tri godine predstvaljaju budžet programa, odnosno sredstva kojim će se finansirati radovi iz programa, obrazložio je načelnik Gradske uprave za privredu i poljoprivredu Boban Sokolović.

Na široj teritoriji grada Leskovca postoji veći broj lokacija sa ležištima ciglarske i opekarske zemlje, od kojih su trenutno aktuelna iskopavanja na lokalitetima u Čekminu i Maloj Grabovnici. Najveći deo srtedstava dobija se od eksploatacije gline na ovim lokalitetima, a manji deo sredstava od eksploatacije kamena koju vrše određena preduzeća na koridoru 10.

Teritorija grada Leskovca izuzetno  je bogata šljunkom i peskom, duž tokova Južne Morave, Jablanice, Veternice. Na ovim rekama postoji više pozajmišta peska, naročito u koritu Južne Morave na pravcu Brestovac – Lipovica – Razgojna – Bogojevce – Dobrotin – Gradovnica. Po Zakonu o vodama, od taksi koja se naplaćuje za ekploataciju mineralnih sirovina, gde spada pesak i šljunak, lokalnim samoupravama se ne vraćaju nikakva sredstva, celopuna sredstva su prihod budžeta Republike Srbije, ali je izmenama zakon iz decembra 2016. godine predviđeno da sredstva koja se prikupe na teritoriji grada Leskovca budu uložena u vodotokove na našoj teritoriji.

Na području našeg grada po bogatstvu mineralnim sirovinama ističe se rejon Vučja sa velikim ležištima granita, dok u području Crvenog Brega u okolini Predejana postoje olovno cinkane rude praćene zlatonosnim piritima. Izuzetno je važno intenzivirati i okončati geološka i hidrogeoliška istraživanja  na ovim lokalitetima, koja su u toku, i razmotriti mogućnosti eksploatacije ovih mineralnih sirovina, istakao je Sokolović.

S ozirom da je navjeći deo sredstava prikupljen na lokalitetima Čekmina i Grabovnice, programom su predviđene upravo aktivnosti na ovom prostoru, kao što je uređenje putnog pravca Čekmin –Lipovica i M. Grabovnica – M. Kopašnica. Urediće se dva putna pravca ukupne dužine oko 6 kilomenatra, u vrednosti od 3 miliona 185 hiljada 960 dinara.

Nosilac aktivnosti na relizaciji radova iz programa, (pod uslovom da nadležno ministarstvo da saglasnost na njega i usvoji ga lokalna Skupština), je lokalna samuprava.

KAKO ĆE SE SPROVODITI USLUGE VANINSTITUCIONALNE ZAŠTITE

Izveštaj o radu u 2016. i plan rada sa finansijskim planom Ustanove za odrasle i starije Leskovac – Službe vaninsitucionalne zaštite za 2017. godini, usvojeni su na 20. sednici Gradskog veća, a obrazloženje je dala direktorka ove ustanove Gordana Savić.

Uslugu pomoć u kući Ustanova za odrasle i starije pruža od 1994. godine, a avgusta 2016. godine Ustanova je od strane resornog ministarstva dobila licencu na šest godina. Korisnici usluge pomoći u kući su stara lica iznad 60 godna i odrasla lica, koja imaju određene fiztičke ili psihičke smetnje. U 2016. godini uslugu pomoći u kući koristilo je ukupno 64 lica, i od toga su 53 korisnika ovu uslugu i ranije koristila, dok su 11osoba novi korisnici. Aktivnosti koje se realizuju u okviru usluge pomoći u kući su pomoć u obezbeđivanju ishrane, održavanju lične higijene, zagrevanju prostorija, zadovoljavanju socijalnih, kulturno-zabavnih i drugih potreba, nabavka i nadgledanje u uzimanju lekova i u kontroli osnovih vitalnih funkicja.

Ustanova ima stručno lice koja vrši procenu korisnika i koordinaciju rada gerontodomaćica. U 2016. godini realizovan je jedan program, čiji je nosioc bio grad Leskovac, a partner Agencija za lokalni ekonomski razvoj, gde je angažovano 10 gerontodomaćica i obuhvaćeno je 60 domaćinstava. Zajedno sa NSZ-om sproveden je javni rad  gde je angažovano pet gerontodomaćica, kojim je bilo obuhvaćeno 20 osoba.

Pored pomoći u kući, Ustanova za odrasle i starije ima i klub koji radi od 2003. godine, gde se pored toplih i hladnih pića služi i obrok od 120 dinara, i u toku 2016. godine usluženo je 2.775 oborka. Pri klubu rade i brojne sekcije.

U vaninsitucionalnoj zaštiti radi  jedan stručno radnik, jedan stručni saradnik, pet gerontodomaćica i dve domaćice kluba. Planom rada za 2017. godinu predviđeno je da se radi na razvoju i unapređenju već organizovanih oblika vandomske zaštite, da se stvore uslovi za organizovanje više klubova za stara i odrasla lica na više lokacija u gradu, da se otvori dnevni boravak kao nova usluga na lokalnom nivou i da se vrši kontinuirana edukacija kadrova.

Što se finansijskog plana tiče, za naknade za zaposlene i usluge po ugovoru potrebno je 7 miliona dinara za 2017. godinu. Sredstva se obezbeđuju iz namenskih sredstava lokalne samouprave i sredstava korisnika, donacija i članarine kluba.

IMENOVAN GRADSKI PRAVOBRANIOC I ČETIRI ZAMENIKA

Na ovoj sednici Gradskog veća usvojen je predlog za razrešenje Roberta Tomića dužnosti gradskoj javnog pravobranioca,  kao i predlog za njegovo postavljenje za Gradskog pravobranioca grada Leskovca, u skladu sa ranije donetom odlukom.

Razrešeni su, a potom postavljeni na mesta zamenika Gradskog pravobranioca Dragana Perunović, Jasmina Stevanović i Nenad Jović, dok je Bojan Conić, koji je ranije vršio funciju republičkog javnog prvobranioca, postavljen za četvrtog zamenika Gradskog javnog pravobranioca. Tako je Gradsko javno pravobranilašto dobilo četiri zamenika javnog pravobranioca, dok u ranijem periodu nije bio ni jedan, što je bilo neohodno zbog povećanja obima posla, kako je objasnio Robert Tomić.

U toku 2015. godine JKP „Komunalac“ je ostvario pozitivan finansijski rezultat u iznosu od 392.970 dinara. Nadzorni odbor preduzeća doneo je odluku da neraspoređenu dobit iz 2015. godine prenese na konto neraspoređena dobit iz ranijih godina, kaže se u Odluci o raspodeli dobiti JKP „Komunalac“, usvojenoj na ovoj sednici Gradskog veća.

Usvojen je i predlog o izmeni i dopuni Pravilnika o radu JKP „Vodovod“. Kako je objasnila direktorka ovog preduzeća Kosara Ilić, reč je o usklađivanju sa Zakonom o radu i posebnim kolektivnim ugovorom za javna preduzeća u komunalnoj delatnosti.

Osnovne izmene odnose se na prava radnika na solidarnu pomoć u slučaju bolesti, pravo na godišnji odmor u skladu sa nazivima obrazovanja koja su se sticala posle 2005. godine po Bolonji, po osnovu uslova rada kao i brige o deci. Novim Pravilnikom definisane su i promene u pogledu povećanja zarada od strane poslodavca, minulog rada, toplog obroka (koji se od 50 dinara po danu povećava na 250 dinara), definisano je da deca zaposlenih imaju pravo na poklon za vreme novogodišnjeg i božićnjeg praznika, dok onaj ko odlazi u penziju po novom Pravilnuku ima pravo na isplatu četiri zarade, u visini poslednjih, ili pak republičkog proseka, dok su ranije to bile dve zarade.

IZ BUDŽETA PLATE ZA ZDRAVSTVENE RADNIKE

Na 19. sednici Gradskog veća usvojen je predlog odluke kojom se Domu zdravlja Leskovac  odobravaju sredstva na ime isplate plata za 2017. godinu  za zdravstvene radnike za koje se plate ne isplaćuju iz sredstava ugovorenih sa republičkim Fondom za zdravstveno osiguranje, kao i sredstva na ime obezbeđivanja rada mrtvozornika na teritoriji grada Leskovca.

Kako je rekla načelnica Gradske uprave za društvene delatnosti Suzana Stanković Ilić, reč je o iznosu od 15 miliona dinara za isplatu plata zdravstvenim radnicima, koji će po potrebi biti angažovani u cilju unapređivanja kvaliteta zdravstvene zaštite. Lokalna samouprava prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti ima pravo da zapošljava zdravstvene radnike ukoliko za tim postoji potreba i njihove zarade isplaćuje sredstvima iz budžeta grada.

Budžetom grada za 2017. godinu opredeljeno je 4 miliona dinara za plaćanje usluga mrtvozornika, jer je to obaveza lokalne samouprave. Ova sredstva su odobrena Domu zdravlja Leskovac.

ZA MLADE TALENTE PREKO 6 MILIONA DINARA

Gradsko veće je dalo saglasnost na Odluku o usvajanju zahteva po javnom pozivu za finansijsku podršku mladim talentima grada Leskovca u 2016. godini, za šta će iz bužeta grada Leskovca biti izdvojeno 6 miliona i 140 hiljada dinara.

Petu godinu za redom grad Leskovac preko Kancelarije za mlade nagrađuje najuspešnije učenike, iznosima od 10 do 40.000 dinara. Upravni odbor ALERA-a, nakon sprovedenog javnog poziva za finansijsku podršku mladim talentima grada Leskovca u 2016. godini, doneo je odluku da se 201 učenik nagradi na dan Svetog Save iz sledećih kategorija: nauka i obrazovanje, kultura i umetnost, sport i usavršavanje.

SMEŠTAJ UGROŽENIH GRAĐANA U BIVŠOJ ZGRADI NSZ-a

Gradsko veće je donelo Odluku o formiranju privremene prihvatne stanice za interventni smeštaj u kriznim situacijama građana na teritoriji grada Leskovca, kao i predlog odluke kojom se odobrava Centru za socijalni rad davanje saglasnosti za interventni smeštaj građana koji se u kriznoj situaciji nađu van teritorije grada Leskovca.

Zbog niskih temperatura i obilnih snežnih padavina pojavio se veliki broj životno ugroženih lica, a s obzirom da su smeštajni kapaciteti ustanova socijane zaštite popunjeni do kraja, nametnula se potreba da grad, u skladu sa Zakonom o socijalnoj zaštiti, formira privremene prihvatne stanice za intervetni smešta u kriznim situacijama u zgradi republičkog Fonda za zdravstveno osiguranenje– filijala Leskovac u ulici Moše Pijade bb. Pravo na smeštaj imaće građani koji nemaju adekvatnu porodičnu brigu, podršku i smeštaj i životno su ugroženi. Sve radnje i aktivnosti vezane za interventni smeštaj biće poverene Centru za socijalni rad, a sredstva za realizaciju interventnog centra obezbeđivaće se iz budžeta grada. Ova privremena usluga realizovaće se sve dok postoji potreba za tim, rekao je direktor Centra za socijalni rad Boban Ilić.

„TOPLANA“ KANDIDUJE DVA PROJEKTA

Na 20. sednici Gradskog veća data je saglasnost JKP „Toplana“ za kandidovanje projekata u okviru programa „Rehabilitacija sistema daljinskog grejanja u Srbiji – peta faza“.


U okviru završne faze pet, Vlada Republike Nemačke daje finansijska sredstva projektima koji imaju za cilj poboljšanje energetske efikasnosti i zaštitu životne sredine, povećanje standarda građana i zamenu postrojenja koja koriste kao pogonsko gorivo fosilno gorivo. „Toplana“ će se u okviru ovog programa kandidovati sa dva programa, zamena glavnog magistralnog toplovoda od Madere do hotela Beograd u dužini od oko 1.200 metara, što bi koštalo oko 700.000 evra, i rekonstrukcija kotlarice Dubočica (gde bi se umesto pogonskog goriva koristio gas, i bio bi povećan kapacitet kotlarinice sa 20 na 30 megavata). Time će kotlarnica biti u mogućnosti da toplotnom energijom snabdeva i nove stambene objekte čija izgradnja je planirana u Dubočici, rekao je direktor ovog preduzeća Jovan Đorđević. Ova investicija u Dubočici koštala bi milion i 300 hiljada evra. JKP „Toplana“ bi se zadužila za 2 miliona evra kod razvojne banke Nemačke, na 15 godina sa grejs periodom od pet godina, sa kamatom oko milion i po na godišnjem nivou, kako bi mogla da realizuje ovaj projekat.

Sonja Petrović

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*