SVE IM BOJE LEPO STOJE

LESKOVAC

800.000 dinara za obnavljanje fasade

Ovo je još jedna u nizu obnovljenih fasada koje se realizuju u okviru petogodišnjeg projekta revitalizacije fasada reprezentativnih i zaštićenih objekata u užem centru grada, rekao je gradonačelnik Leskovca na svečanosti povodom završetak radova na fasadi zgrade nekadašnje uprave leskovačkog sajma u kojoj se nalaze prostorije Srpske napredne stranke.
Radove je izvela građevinska firem „Građevinar“ DOO iz Leskovca. Vrednost je 800.000 dinara i radovi su završeni u predviđenom roku, objasnio je Cvetanović .
On je dodao da je na zgradi popravljen deo krova i na taj način sprečeno urušavanje postojećeg objekta.
„Sa uređenjem fasada nastaviće se i naredne godine, prioritet imati zgrade u centru grada, pre svega one sa urušenim fasadama, ali je za sprovođenje svih ovih aktivnosti neophodno i angažovanje legitimnih skupština stanara, jer bez njihovog angažovanja i saglasnosti ne može da se uradi. Iduće godine planiramo da donesemo odluke, da pored centra grada, krenemo sa sređivanjem ulaza i u drugim naseljima, kao što je Radničko naselje, Dubočica i naselje Solidarnost“, rekao je Cvetanović.
BOJE
Dolepotpisanu je interesovalo ko je birao boje na ovoj i zgradi pred semafora u centru grada, koja je prva uređivana. Cvetanović je predložio da na to pitanje odgovori direktor Agencije za lokalni ekonomski razvoj (ALER) Bojan Tojaga za koga je ovo „malo čudno pitanje što se svi interesujemo za boju“.
„Jeste boja veoma bitna, ali je mnogo bitnija bezbednost građana. Ako pamtite, ja imam i snimke, jer smo pre početka reviralizacije ove fasade iz svih uglova snimili ovu zgradu i vidi se da su veći komadi fasade otpadali na automobile, a i pretili su da povrede prolaznike. Mi smo sve to uradili i sada imamo jedan prelepi objekat sa izuzetnim bojama. Stručni tim iz ALER-a je odredio boje ovih fasada. Ako gledamo ovu fasadu u Koste Stamenkovića 1 i 3 gde preovladava ova ciklama boja, a neki kažu za ovu da je narandžasta, nije narandžasta nego neka vrsta terakote, uopšte nije ni bio cilj da se ove dve zgrade uklapaju jedna u drugu. Svaka zgrada je celina za sebe. Prvo,ovaj poslovni objekat, ova zgrada nije stambena zgrada, to je objekat koji je u vlasništvu grada Leskovca, vlasnik je Direkcija za urbanizam, a raspolaže njime „Dom“, kao poslovni objekat, kao dominantna zgrada moarla je da ima tamnije nijanse i tamnije boje. Svako voli da ima neku drugu nijansu. Ja sam čuo različita mišljenja, mi mislimo da je ovo odlično urađena zgrada i da baš ona particija siva sa jedne i druge strane daje ovoj terakoti baš onu dimenziju koju smo zamislili”, objasnio je Tojaga .
Na dodatno pitanje dolepotpisane da neko gleda širu sliku kako će da izgleda grad.
“Tamo, recimo, imate ljubičastu koja je po definiciji psihodelična boja, ovde imate narandžastu, nije to baš ciklama…”, nastavlja dolepotpisana.
“Gde imamo ljubičastu?“ pita Tojaga.
„Na onoj zgradi pored semafora imate nijansu ljubičaste . Mene prosto zanima da li neko gleda širu sliku grada, kako će da grad izgleda, kako te boje deluju na prolaznike, jer i boja mnogo utiče na raspoloženje ljudi?“
Boje uvek utiču na raspoloženje, odlučuje da se umeša gradonačelnik Leskovca.
“ Ako posetite Klinički centar u Ljubljani, tamo Urgentni centar imate isključivo u crvenoj boji. Ali u delu gde se zbrinjavaju urgentna stanja. Zbog toga što, kada dolaze ljudi sa frakturama i krvarenjem, kada krv vidite na beloj boji to zaista deluje i depresivno i strašno i tužno, a kada je na crvenoj boji onda apsorbuje ta boja pa se slabije primećuje. Kao što možete da vidite mlečne žlezde na samom ulazu u Klinički centar , koje podsećaju na majku, materinstvo i svako ko uđe u Klinički centar se ipak oseća smirenije” , objasnio je Cvetanović važnost boja i simbola.
„Uvek imate različite komentare, kao što smo imali i za trotoare. A ja smatram da su trotoari mnogo bolji i primereniji sada, naročito kada sada i sami vidite, dobiju pravi izgled i osvetljenje i sa poda i led osvetljenje. Ali, da bi ubuduće sprečili ovakve komentare, grad Leskovac je formirao komisiju od tri člana. Tu je glavni arhitekta Ivana, tu je arhitekta Dea i arhitekta Suzana Grebenarević. Žene imaju mnogo profinjeniji ukus nego muškarci, ovde žene i postavljaju pitanja, tako da ćemo probati da ubuduće one kao članovi komisije koje su završile fakultet, jednostavno uređuju i nijanse i boje i sve ono što je vezano za izgled zgrade“, obrazložio je Cvetanović.
„Zašto nije angažovan neko od likovnih umetnika? Valja je logičnije da oni imaju više smisla za to?, opet pita dolepotpisana.
„Ako ste razumeli komisija je ta koja će da odlučuje o tome, a oni će da se konsultuju sa ljudima iz struke, bilo da je to likovna umetnost ili neka druga. Ali kada imate tročlanu komisiju, svi su završili te fakultete, svi imaju obavezu radnog mesta da vode računa o izgledu grada, a apsolutno imaju pravo da se konsultuju i pitaju. Mene kad god me neko pita ja kažem „pitajte ljude koji su najkompetentniji iz te oblasti“, kaže gradonačelnik.

ZGRADA OPŠTINE
Na naše pitanje kada će biti sređena fasada na zgradi u kojoj i on sam sedi, zgrada opštine, Cvetanović je rekao da je u planu i programu gradskog budžeta za 2016. zgrada okruga, zgrada opštine i zgrada suda koja se kreči sa opštinom.
„To je planirano da se u toku sledeće godine u kompletu sredi“.
Na naše pitanje zašto je grad sređivao zgradu u kojoj su prostorije SNS i Jedinstvene Srbije , kada o njoj vodi računa Javno preduzeće „Dom„ i bilo bi logično da oni urede i njenu fasadu, Cvetanović je rekao da je „Dom“ u teškoj situaciji i da je zato ovo na sebe preuzeo grad.
Istovremeno, jedan naš kolega muku mući sa krovom koji prokišnjava a zgrada je u samom centru grada i o njoj bi trebalo da se brine „Dom“. On ne traži ni ciklame ni terakote, mislim, svejedno mu je koje su boje i dal ih ima uopšte već samo da neko najzad popravi taj krov i da čovek može da normlano koristi i tu sobu u koju je sada nemoguće ući zbog vode i memle. A sve to zbog samo jednog krova.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*