Stanovništvo odlazi sa juga

U seoskim naseljima južne i istočne Srbije broj stanovnika je za devet godina smanjen za 19 odsto, što predstavlja ozbiljan problem za dalji razvoj opština, pokazuju podaci iz Strategije o ekonomskim migracijama Republike Srbije za period 2021 – 2027, saopštila je Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ).

Komesarijat za izbeglice i migracije (KIRS) i globalni programi Nemačke razvojne saradnje
“Migracije i dijaspora” i “Migracije za razvoj” koje u Srbiji sprovodi GIZ, pružaju podršku
opštinama Bor, Majdanpek i Negotin u izradi Lokalnog Akcionog Plana za upravljanje
migracijama (LAP).

Tim povodom su održane informativne sesije u cilju aktivnog učešća svih relevantnih aktera u lokalnoj zajednici koji mogu da daju podršku i doprinos u oblasti upravljanja migracijama.

Projektna menadžerka u GIZ Daniela Kostadinova naglasila je da različita istraživanja ukazuju na to da se godišnje iz Srbije iseli 30.000-60.000 lica, a najnoviji izveštaj Svetske Banke navodi da je iz Srbije u protekle dve decenije migriralo 14 odsto stanovništva. 

Lj.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*