Slučaj LKC-a: Šta smeta opoziciji, šta gradonačelniku, a šta direktorki?

Gradonačelnik Goran Cvetanović rekao je da opozicija ne kritikuje direktore pojedinih ustanova kao što su Narodna biblioteka ili Leskovački kulturni centar. Nenad Zdravković (GG „Za Leskovac – ZAJEDNO“) odgovara da to nije tačno, te da je i na prošloj sednici kritikovao rad LKC-a.

„To ne znači da privatno ne poštujem direktorku Sanju Conić, ali smatram i da je profesionalno dosta doprinela na razvoju kulture u Leskovcu, ali ste doprineli i na afirmaciji određenih političkih činilaca. Nemate potrebe da to radite. Ne traba da tokom LIFFE na crvenom tepihu šeta gradonačelnik. Ja vas pozovem, dobijem kartu za tu manifestaciju, ali prvih pet redova sedelo je 27 funkcionera SNS-a i Mirjana Perišić među njima. To ne sme da bude ulaznica za VIP karte… U izveštaju piše da imate teretanu. Nije je bilo u prošlom izveštaju. Ili ste je sad dobili ili ste je zaboravili u prošlom izveštaju jer je niko ne koristi. Ako to bez potrebe to tu stoji, onda dajte nekoj ustanovi gde će se to koristiti.“

On je zatražio i da dobije odluku Upravnog odbora LKC-a o zabrani iznajmljivanja prostora političkim strankama i grupama građana.

„Jednom ste nam dali prostor, a drugi put ste mi rekli je UO doneo odluku o zabrani.“

Saša Stojanović (Demokratska stranka) zamera LKC-u što nije dovoljno otvoren.

„Ovo nije elitistička ustanova, ona mora da bude otvorena za sve slojeve građana. Kada ste videli LKC da je bio otvoren u petak, subotu, nedelju uveče? Da ne pričamo o dešavanjima koje je moguće organizovati u to vreme i koji bi vremenom zaista bili posećeni. Moje pitanje vezano za festival LIFFE, koji smo osnovali ja i moj kum Jurica Dikić, zašto na sajtu LIFFE na postoje imena osnivača? I dandanas osnivači nisu pozvani ni na jedno otvaranje, niti stoji negde da smo mi to napravili. Verovatno je to strah od politike.“

Stojanović je zamerio i to što je festival promenio osnovu koja je bila postavljena u početku.

Saša Stevčić (POKS) je i direktorki LKC-a zamerio što nije omogućila, kao i pozorište, dodelu spomenica porodicama poginulih boraca, te je to urađeno u dvorištu crkve Svete Trojice. Ovih dana se prikazuju filmovi vezani za dešavanja i borbi na Košaru, Paštriku, Orahovcu… Tražimo da se ti filmovi prikažu u Leskovcu, da se pozove komandi kadar tih brigada i da pričaju o tome kako se branila granica Srbije…“

Mirjana Perišić (GG „Za Leskovac – ZAJEDNO“) skrenula je pažnju na digitalni kulturni centar.

„Uložena su velika sredstva, tehnički je opremljen, ali mi se čini da se ne koristi u punom kapacitetu. U čemu je problem? Dajte da vidimo kako da uvežemo osnovne i srednje škole, da taj prostor dobije dnevni nivo korišćenja…“

Jelena Dimitrijević (Narodni pokret Srbije) upitala je zašto se za usluge taksija plaća 500.000 dinara?

„Dalje, po kom osnovu raspisujete otkup slika za vaš depo? Nemate uslove, kadar, administraciju za depo. Gde ih čuvate i ko ih čuva? Da li tu zbirku neko duži i šta je slikama koje posthumno ne vraćate?“

Bratislav Anđelković (Srpska napredna stranka) smatra da je Leskovac grad otvoren za stvaraoce.

„LKC publici predstavlja brojne projekte čije trajanje je obleleženo uspesima, inovativnošću velikim i značajnim ostvarenjima, sadržajno i kvalitativno daju veliki doprinos razvoju kulture na prostoru naše zemlje i doprinose na povezivanju regiona i šire. Preko likovnog stvaralaštva na pravi način prikazuju stvaralačka dešavanja, nova saznanja, informišu, edukuju i mladim stvaraocima daju smernice da lakše neguju svoj razvoj. LKC nam pruža i daje mogućnost da vidimo dostignuća iz oblasti kulture i zato treba da mu verujemo i radujemo se dešavanjima. Umetnost nema granica.“

U odgovorima Sanja Conić je pojasnila da je organizator LIFFE Leskovački kulturni centar, da nema personalna rešenja, nego se zna ko iza toga stoji.

„Na crvenom tepihu nisu bili Goran Cvetanović i Sanja Conić, nego gradonačelnik kao predstavnik osnivača i neko ko izdvaja skoro deset miliona za ovaj festival, kao i direktorka festivala. U LKC-u postoji i Dragan Jović koji tamo radi 16 godina, pa se pominje samo kao organizator. U prvim redovima ne sedi SNS, nego ljudi koji su na funkcijama, direktori i glavna lica određenih institucija po poštovanju. Teretana je pomenuta kao prazan prostor koji treba urediti, ali ne kao teretanu. Gospođa Jelena, mesecima smo vas zvali da dođete po slike i podignete ih. Niste odavno bili u LKC da vidite da li je depo sređen ili ne, da li smo uradili i izdvojili sredstva za vrednosnu procenu slika… Dalje, da ste se prijavili na otkup mi bi smo konkurisali, a Ministartsvo određuje koje će slike biti otkupljene. Da li Oktobarski likovni salon bude lokalnog karaktera, pa da na njemu bude tri ili pet slika? Mi smo pokušali, ali leskovački umetnici se ne javljaju u dovoljnoj meri, opterećeni su nekim svojim problemima, radom u školi… Mi smo to proširili na jug Srbije.“

Conićeva je naglasila i da je, vezano za Digitalni kulturni centar, veliki problem je, posle onoga što se desilo u „Ribnikaru“, da deca dođu na neke manifestacije.

„Za mnoge stvari na koje ih zovemo profesori ne smeju da ih izvedu, mada dolaze na izložbe… Ipak, imamo manifestacije koje održavamo. Inače, LKC radi svakog dana od 9-22 časa, a nedeljom od 16, odnosno do završetka filma koja počinje od 21 čas. Mnogo puta imamo dešavanja od 19 časova. Mi ipak nismo kafić pa da radimo do kasno uveče.“

Napomenula je direktorka Conić i da je mnogo toga otišlo za promociju LIFFE u regionu.

„Otišlo je PR agenciji iz Niša, koja je radila na razvoju i bredniranju festivala, kao i promociji na društvenim mrežama. Oni su se javili na poziv, bilo je tri ponuda i ne mogu da kažem da smo u potpunosti zadovoljni saradnjom sa njima. Ali, jako teško je naći agenciju koja bi nas približila Beogradu, od koga smo udaljeni 300 kilometara. Što se taksija tiče, radi se o prevozu svih učesnika na svim manifestacijama.“

Nenad Zdravković je u svojoj replici najavio konferenciju za medije na kojoj će tema biti upravo PR agencija iz Niša.

„Pošto sam video ko je vlasnik, jasno je da je to SNS priča…“

KOJIM MEDIJIMA SU DALI 912.000 DINARA ZA MEDIJSKE USLUGE I KO IZNOSI SLIKE IZ DEPOA LKC?

Nenad Zdravković je upitao direktorku LKC-a Sanju Conić, s obzirom da je za usluge reklame i informativno praćenje, odnosno medijske usluge u 2023. godini plaćeno 912.000, kojim medijima je to plaćano i koliko?

Na ovo pitanje Sanja Conjić nije dala odgovor.

Nije odgovorila ni na pitanje Jelene Dimitrijević (Narodni pokret Srbije) ko iznosi slike ioz depoa LKC i kome ih poklanja?

IS/LJS

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*