Na spomen-kući Koste Stamenkovića izvedeni su konzervatorsko-restauratorski radovi na unutrašnjosti, spoljašnjosti i ogradi za šta je utrošeno 2,3 miliona dinara. Ovo je bio razlog za obilazak ovog kulturno-istorijskog dobra od strane gradonačelnika Gorana Cvetanovića i direktora Naarodnog muzeja Nebojše Dimitrijevića.
„Sa sanacijom kuće narodnog heroja Koste Stamenkovića počeli smo pre nekoliko godina“ podseća gradonačelnik.
„Sredili smo krov i zamenili stolariju investicijom od 5,8 miliona dinara, a ove godine izvedeni su radovi na unutrašnjosti vredi 2,3 miliona dinara – ukupno 8,1 miliona. Ova kuća je godinama stajala u lošem stanju kao spomenik i uspeli smo da dosta toga uradimo. Zadovoljstvo mi je da smo uspeli da očuvamo tradiciju, da je sačuvamo od zaborava za sledeće generacije, da mogu da uče o svojoj istoriji i vremenu narodno-oslobodilačkog rata.“
Nebojša Dimitrijević, direktor leskovačkog Narodnog muzeja, smatra da je ovo veoma važan objekat za grad Leskovac, kako zbog same arhitekture, tako i zbog kulturno-istorijske vrednosti.
„Kuća Koste Stamenkovića je 1950. godine proglašena za kulturno dobro Republike Srbije, a 1975. data je na upravljanje Muzeju. Sve do sada, skoro 50 godina, nije bilo nekih većih ulaganja, a u poslednje tri godine renovirana je od temelja do krova. Sada su se stvorili uslovi da kroz godinu-dve vratimo postavku koja je bila unutar kuće i ponovo je otvorimo za posetioce. Inače, Kosta Stamenković je učestvovao u osnivanju FK „Dubočica“, u radu KUD-a Abrašević, pokretao je organizovane štrajkove koji su uspevali da radnicima omoguće bolje uslove rada i umnogome je učestvovao u oblikovanju društevno-političkog života u Leskovcu između dva svetska rata.“
Dimitrijević kaže da ovo nije kraj radove, jer je ostalo da se podigne zid iza kuće kako bi se plac fizički odvojio od susednog.
„U radionici predstoji rad na završnom premazu poda, kako bi to bio isti onaj pod od nabijene zemlje iz prošlosti. Tu će biti vraćena salerska radionica Koste Stamenkovića, originalna radionica iz tog perioda.“
Radovi na obnavljanju ove kuće najavljeni su pre četiri godine, a direktor Dimitrijević kaže da, ne samo ovoj kući, nego i na bilo kom objektu kulture koji drži Narodni muzej i pod ingerencijom je Grad Leskovca, radovi mogu da se izvode samo pod uslovima koje izda niški Zavod za zaštitu spomenika. Pošto se radi o starim kućama, često se dešava i da naiđemo na neočekivane probleme, recimo kada podignemo stare daske… Zato je preporuka da se to radi u više faza, kako bi mogli da reagujemo u skladu sa zatečenim stanjem. Nama sada ostaje muzeološki deo i nadam se sledeće godine konzervacija predmeta, a u pitanju je papir, tekstil i niko ne može da kaže za koliko vremena će to biti završeno. To zavisi od konzervatora koji rade, kao i uslova u kojem se predmeti nalaze.“
BISTA JOVANA DISKIĆA JOŠ NA ČEKANJU
Na pitanje novinarke JUGpressa šta će biti sa spomenikom Jovanu Diskiću koji bio na platou ispred muzeja, Dimitrijević podseća da je Leskovac dobio registar ratnih memorijala, odnosno svi spomenici i spomen-ploče su popisani, naročito spomenici iz Narodnooslobodilačke borbe.
„Bilo je slučajeva da je pala spomen ploča, ljudi su to izbacili, pa smo morali da je vadimo iz đubreta. Bista Lepše Stamenković, kćerke Koste Stamenkovića, je bila zazidana u privatnom parkingu, a sada se nalazi u muzeju. I muzej i grad brinu o tom nasleđu, a gde i kako će to biti postavljeno, mora se naći najbolje rešenje. U dvorištu spomen kuće KOste Stamenkovića je bila i njegova bista, koja je slomljena i ukradena, ali na sreću je policija uspela da je pronađe pre nego što je pretopljena i nalazi se u muzeju. Plan je da sledeće godine ona bude restaurirana i da ovde sa jedne strane bude njegova bista, a sa druge strane bista Lepše Stamenković. Grad Leskovac ima dosta spomenika, moramo imati ideju šta i kako predstaviti. Jovan Diskić jeste veoma važna ličnost za grad Leskovac, treba joj naći mesto gde će ispuniti svoju svrhu. Što se tiče mesta gde je nekad bila, kada je napravljen muzejskui trg tu je postavljen lapidarijum, tako da bi se bista teško uklopila sa antičkim spomenicima.“
IS/SM
Leave a Reply