Rasprava leskovačkih odbornika: Vlast u klin, opozicija u ploču

Odbornici su razmatrali izveštaj o izvršenju budžeta Grada Leskovca za period 1.1-30.9.2024. godine koji je podneo načelnik Gradske uprave Miloš Cvetanović. On je napomenuo da saldo na konsolidovanom računu trezora budžeta grada na dan 30.9.2024. godine iznosio 156,3 miliona dinara, što predstavlja visoku likvidnost za izvršavanje tekućih obaveza do kraja budžetske godine.

„Ostvareni prihodi, primanja i preneta neutrošena sredstva iz ranijih godina iznose 4.308.776.616 dinara ili 61,4% u odnosu na plan. Najznačajnija stavka porez od prihoda ostvaario se sa 58,7%, odnosno 1,8 milijardi dinara i to je za oko 170 miliona dinara više nego u istom periodu prošle godine. Porez na prihod od samostalne delatnosti ostvario se sa 68,3%, odnosno skoro 270 miliona, ili 11,5 miliona više nego prošle godine. Porez na imovinu pravnih lica ostvaren je u iznosu od 152 miliona dinara, odnosno 37,3 miliona više nego u prošloj godini. Naplata firmarina ostvarena je sa 63,9% ili 57,5 miliona. Grad Leskovac je u ovom periodu ostvario i prihod po osnovu donacija u iznosu od 10,5 miliona dinara od stranih organizacija. Transferi su se ostvarili sa 75,4 %, odnosno 946,6 miliona dinara i to je uvećanje u odnosu na prethodni period od 174 miliona dinara. Doprinosi za uređivanje građevinskog zemljišta ostvareni su sa 99,8 miliona i premašili su očekivanja za nekih 30 miliona, odnosno ostvareni su sa 142,6%.“

Cvetanović je pobrojao i stavke koje su uticale na manje procente ostvarenja budžeta su prihodi po osnovi prodaje zemljišta i lokala, a koji se očekuju poslednjem kvartalu. Što se rashoda tiče, oni u prvih devet meseci iznose 4.148.621.670 dinara, odnosno 59,2% u odnosu na planirano.

„U prvih devet meseci redovno smo isplaćivali sve obaveze prema upošljenicima, što podrazumeva plate, razne naknade, putne troškove i ostale rashode iz radnog odnosa. Uredno se servisiraju i sve obaveze po osnovu stalnih troškova, usluga po ugovoru, specijalizovanih usluga, troškova… Ono što opterećuje budžet i sa čime bi se trebalo ozbiljnije baviti u narednom periodu su obaveze pristigle zbog novčanih kazni i penalima sudova, gde je izvršenje od 98,4%, odnosno skoro 300 miliona dinara. To su naknade za faktičku eksproprijaciju za ulice izgrađene pre četiri ili pet decenija.“

STOŠIĆ: ZA POLJOPRIVREDU SAMO 30 POSTO

Dragan Stošić (Narodni pokret Srbije) primećuje da je izvršenje na kontu poljoprivrede nepunih 30% za prvih devet meseci.

„Treba više obratiti pažnju na ulaganja u poljoprivredu, jer smo mi povrtarsko-voćarski kraj. Ne može izvršenje da bude samo 30%, to je malo ako želimo da razvijamo poljoprivredu. Nemamo planirana sredstva za uređenje stare autobuske stanice, a piše da se projekat završava 2024. godine. Izgradnja objekta za kontrolisano upravljanje ostacima životinjskog porekla, plan za ovu godinu 26,5 miliona, nema nikakvog izvršenja. Plan završetka jeste 2025. godina, ali kao da ništa nije započeto po ovom izveštaju.

Stalo se sa sanacijama fasada stambenih zajednica u centru grada, nema planiranih sredstava na tom projektu. Veliki gradovi brinu o svojim jezgrima i čuvaju ih. Takođe, ništa nije planirano ni za izgradnju zaštitnih ograda osnovnih škola. Da li to znači da su sve ograde postavljene?“

Stošić je pobrojao još neke stavke koje imaju slaba izvršenja.

CAKIĆ: DOKAZ KRIMINALA, NESPOSOBNOSTI I KORUPCIJE

Nebojša Cakić (Za Leskovac – ZAJEDNO) kaže da je dokaz kriminala, nesposobnosti i korupcije upravo u izvršenju budžeta za prvih devet meseci.

„Najpre, kontinuirano se predviđa veći budžet nego što je to predviđeno. Da bi znali, izvršenje budžeta u 2023. godini je bilo šest milijardi, a odmah za narednu godinu je stavljeno oko edam. To je napravljeno zbog izbora i omogućavanja korupcije. Svakoj stavci je dat veći iznos da bi mogli da radite šta hoćete. Posledica toga je upravo izvršenje koje vidimo. Sve one bajke koje su pričali građanima, imamo podatak koji kaže da je izvršenje za šest meseci bilo 38%, a za devet meseci oko 60%. Pri tome, jedino što je od krupnijih prihoda bilo, to je došlo iz republike, i to 75%. Kada bi to oduzeli izvršenje bi bilo 55%. U istoriji grada Leskovca se ne sećam da je izvršenje bilo 55% i tu je nešto porilično utemeljeno naopako. Svedoci smo da slušamo kako ovde nema nezaposlenih, ko hoće može da radi, a ostvarenje poreza na zaradu je 38,8%. Gde su pare ako svi rade? Ali, po statistici direktorke NSZ ako neko radi jedan sat u godini, računa se kao zaposlen.“

Cakić je upitao i da li još neko ko ima ovakvo ostvarenje budžeta pravi rebalans na još veći budžet?

„Analitiraću i jednu stavku u budžetu, a to je ostali prihodi u korist nivoa gradova. Od predviđenih 93 miliona, 23 miliona je sve ostalo. A tu treba da bude prihod od Parking servis koji ga nema. Gradonačelnik je dozvolio da firma koja nema ni jedan dinar prihoda kupi Parking servisa. Rečeno je da će biti utuženi za to, ali ja još uvek nisam video tu tužbu.“

IVANOVIĆ: DOBRA KOMUNIKACIJA SA VLADOM SRBIJE

Predrag Ivanović (Srpska napredna stranka) podseća da je gradska kasa bila na rubu potonuća, ali da je sada Leskovac grad koji je uredio svoje škole, zdravstvene ambulante, infrastrukturu i upitao kako da je to sada sve uređeno, a stižu optužbe za koruptivne radove?

„Postoji i dobra komunikacija sa Vladom Republike Srbije, pa imamo kapitalne projekte koji se rade i menjaju sliku grada. Napreduje nam i poljoprivreda, imamo vredne poljoprivrednike koji stiču dodatnu dobit. Ne samo što rade po fabrikama, nego se bave i dodatnom delatnošću ili im je to osnovna delatnost. Imaju novca da urede svoje kuće i domaćinstva. Javna preduzeća su se poboljšala, imamo pozitivne pomake i planove…“

PERIŠIĆ: ŠTA JE URAĐENO U ŠKOLI 11. OKTOBAR

Mirjana Perišić (Za Leskovac – ZAJEDNO) predložila je da se, s obzirom da je u republičkoj skupštini na čekanju zakon roditelj/negovatelj, da lokalna samouprava izađe maksimalno u susret roditeljima koji imaju dete sa smetnjama u razvoju.

„Nećemo biti prvi koji bi tako pomogao svojim sugrađanima. Svesni smo da u takvim porodicama barem jedan član ne radi, a komunalni iznosi koje plaćaju su im bez ikakvog umanjenja. Dok čekamo da se izglasa zakon u republičkoj skupštini, možemo da učinimo nešto da takvim porodicama olakšamo život. Ova deca nemaju nikakve povlastice za sportske aktivnosti, recimo za bazen, a potrebna im je fizička aktivnost… Toj deci bi trebalo da omogućimo i specijalna vozila za tunamenu, jer neka deca moraju taksijem da dolaze u školu. Škola „11. oktobar“ ima neuslovnu salu, a nije ni postavljena ograda sa svih strana.

SMILJKOVIĆ: VELIKI NOVAC SE BACA ZBOG SUDSKIH PRESUDA I KAZNI

Marina Smiljković (Svi za jednog, jedan za sve) upitala je zašto se dozvolilo da se veliki novac baca zbog sudskih presuda i kazni.

„Koliko će budžet da olakša izgubljeni spor koji uposlenica Dragica Isailović vodi sa JP „Dom“? Svi govore o pražnjenju budžeta, a niko ne predlaže kako da se napuni, a da se ne deru poreski obveznici. Predlažem da se uvedu mandatne kazne za ljude koji se ne pridržavaju ekoloških standarda, odnosno onih koji zagađuju ovaj grad. Ovim kaznama bi se svi oni koji bacaju smeće, u provm redu van za to predviđenih mesta, na licu mesta kažnjavali bez izuzetaka. Ako nemaju novac da plate, neka čiste grad određeni broj dana.

ILIĆ: IZVRŠENJE BUDŽETA DOBRO

Boban Ilić (Srpska napredna stranka) ocenjuje da je ostvarenje budžeta prilično dobro.

„Određene pozicije sa rashodovne strane izvršiće se narednih meseci, pa će izvršenje biti još bolje. Ključni izvori prihodovne strane sve više uzimaju dominantno učešće u strukturi prihoda u odnosu na transfere od drugih nivoa vlasti, što podiže samostalnost u svim nivoima grada i stvaranja boljeg okruženja. Ovaj izveštaj pokazuje uravnoteženost i stabilnost u funkcionisanju grada, dajući dobru osnovu da do kraja godine očekujemo izvršenje makar u nivou prošlogodišnjeg.“

ANTIĆ: GDE SU KAPITALNI PROJEKTI

Srbislav Antić (Svi za jednog, jedan za sve) postavio je pitanje vezano za ukupno planirane izdatke za kapitalne projekte.

„To su projekti koji su važni za građane i zahtevaju veće sume novca. Imamo projekat izgradnje Severnog kraka vodovoda, gde se kaže da je početak finansiranja projekta 2023., a godina završetka finansiranja projekta je 2024. Ukupno je predviđeno 57 miliona, a izvršenje u 2024. godini je 22,5 miliona, što je nekih 39% od planiranog. Da li to podrazumeva da će do kraja 2024. godine to biti realizovano, s obzirom da ne postoji nikakav plan za 2025. godinu? Zatim, izgradnja pijace u ulici Kralja Petra Prvog, početak finansiranja 2024. godine i završetak u 2025., ukupni prihodi 65 miliona. Plan u 2024. godini 30 miliona, izvršenje nula. Da li će do kraja godine otpočeti neko izvršenje? Izgradnja dečjeg vrtića u MZ „Moša Pijade“, godina početka finansiranja 2023., završetka 2024. godina. Planirano 7,6 miliona, izvršenje 841.200, što je 11,1%. Kako mislite da do kraja godine bude ukupno izvršenje? Stoji i da je za mesne zajednice planirano 65 miliona, a izvršenje je oko 30%. Hoće li u poslednjih tri meseca sve mesne zajednice da dopune ovih 70% da bi izvršenje bilo potpuno ili makar približno? Ova kažem zbog toga jer je gradonačelnik Cvetanović izjavio da je MZ „Milentije Popović“ stalno vraćala u budžet neke pare, a ukupno vraćanje para iz budžeta mesnih zajednica u prošloj godini je bilo oko sedam miliona. Tu postoji sve i svašta i mi pripremamo to za sledeću skupštinu.“

CVETANOVIĆ: DEVETOMESEČNI IZVEŠTAJ NIJE NAJBOLJI

Gradonačelnik Goran Cvetanović je ocenio da devetomesečni izveštaj nije najbolji, naročito ako uporedimo neke izveštaje koje smo imali ranijih godina, ali i da to nije pravi reper.

„Četvrti kvartal donosi dosta izvršenja, tu su subvencije poljoprivrednim proizvođačima… Prodaja imovine ide takođe u poslednjem kvartalu, time pokazujemo da se ponašamo domaćinski, veoma restriktivno, jer resurs koji prodate više nije obnovljiv. Zato idemo u prodaju kada smo sigurni da će ta imovina proizvesti nove privredne aktivnosti, novu vrednost, ali na taj način povećati i prihode grada. Imamo ostvarenja sa idealnim procentom 85%, a to su tekući i kapitalni transferi, koji su ostvareni sa 170 miliona više nego u prošloj godini. Najveći deo, sa 134,8 miliona je oprema za bolnicu, ali i sredstva za Regionalni startap centar. Za prvih devet meseci ostvareno je sa 99,8% uređenje građevinskog zemljišta, što je 30 miliona više od planiranog. Nema ozbiljnog privrednika koji nije ostvario veći prihod i napredovao. Građevinska industrija grada je na vrhuncu, mnogo se gradi, veliki je promet nekretnina i nepokretnosti, što je pokazatelj da je standard građana na višem nivou nego što je bio. Mislim da su mikroekonomske prilike u našem gradu dobre i pozitivne i da zato privreda našeg grada raste. Leskovac dobro i odgovorno vodi svoje finansije kako bi građani imali bolji život i standard.“

Tina Đorđević (Srpska napredna stranka) govorila je o projektima finansiranim iz budžeta, a koji se tiču mladih, dok je Tatjana Jovanović (Socijalistička partija Srbije) govorila o zdravstvenom sistemu.

Nemanja Stanković (Za Leskovac – ZAJEDNO) pomenuo je zaštitu životne sredine i upravljanje otpadnim vodama.

„Tu je izvršenje 10%, zarobljeno je nekih 20-ak miliona. Ako ne znate gde da utrošite te pare, predlažem da se iseli kotlarnica na mazut u centru grada, u zgradi S17, što se planira nekoliko godina unazad. Prostorno i urbanističko planiranj, izvršenje 15,3%, gde je zarobljeno 40 miliona… Utrošite da rešite problem stare autobuske stanice, zgradu „Pepeljuga“, izgranju zgrade za socijalne stanove kod Hemijske škole… „

Stanković je upitao i šta se dešava sa najavljenim rekonstrukcijama Osmospratnice i Dečjeg dispanzera?

SPIRIĆ: IZVRŠENJE BUDŽETA LOŠE A RADOVI STALNO POSKUPLJUJU

Jelena Spirić (Stranka slobode i pravde) ocenila je kao lošim izvršenje od samo 60%.

„Za izgradnju vodovodne mreže i kanalizacije je utrošeno samo 12%, odnosno 19 miliona, a isti nominalni iznos je utrošen i za Gradsko veće, gde desetak ljudi samo prima platu. To je, recimo, 4,5 puta više nego što je potrošeno za mere podrške ruralnom razvoju. Dalje, 80,1% su poskupeli radovi na izgradnji Regionalnog inovacionog centra, sa 57 miliona na 103 miliona! Rekonstrukcija vrtića u Bratmilovcu je poskupela 65%… Zašto se ne povećavaju plate u tom procentu, nego samo cena radova?“

Ivica Zdravkovć (Srpska napredna stranka) pobrojao je izdvajanja za poljoprivredu, rekavši da Grad Leskovac intenzivno ulaže u ovu granu privrede, te pomaže i organizaciju raznih manifestacija i zadruga.

Saša Stevčić (Pokret obnove Kraljevine Srbije) govorio je o ulaganjima u nabavku protivgradnih raketa, rekavši da ovaj vid zaštite sve manje koristi u svetu i predlažio da se ulaže u bespovratna sredstva za poljoprivredna gazdinstva kako bi nabavili zaštitne protivgradne mreže.

Bratislav Anđelković (Srpska napredna stranka) govorio je o kulturi i ocenio da Grad Leskovac poslednjih godina svaki korak usmerava ka unapređenju kulturnih dešavanja, što potkrepljuje i novac namenjen u ovu svrhu u iznosu od preko 400 miliona dinara.

STOJANOVIĆ: BUDŽET NEZAKONIT

Saša Stojanović (Demokratska stranka) ocenio je da je budžet nezakonito donet, jer ga je usvojio Privremeni organ, a ne skupština.

„Ovaj budžet i dalje nema narativni deo koji podrazumeva da se objasni i opiše svaka nesaglasnost, a ne da dobijemo samo zbir brojki. Činjenica da je budžet izvršen sa samo 61,4% u smislu prihoda i samo 59,2% u rashodima je sramota za budžet. Ovo je pitanje za ozbiljnu odgovornost. Kako ćemo 40% uspeti da ispunimo za samo dva meseca, imamo li nameru da ispunimo? Pritom imamo rebalans budžeta koji je na ovaj iznos uvećan? Nerealno isplaniran budžet, nerealno trošen, nerealni prihodi. Dobri su nam porezi, kazne i penali i time se hvalimo. Nijedan aspekt razvojnog ni investicionog budžeta nismo videli kad je pravljen, a sad ga vidimo još manje. Ovo izvršenje budžeta je nešto što je potpuno pogrešno, neko bi morao da podnese ostavku.“

Gordana Savić (Socijaldemokratska partija Srbije) govorila je o izvršenjima u socijalnoj zaštiti.

„Odeljenje za društvene delatnosti i lokalni razvoj je posebnu pažnju posvetilo obezbeđivanju sredstva za pružanje svih oblika socijalne zaštite. Od ukupno predviđenih 502,5 miliona realizovano je 50,6% u prvih šest meseci.

Bojana Stefanović (Srbija Centar) upitala da li su poštovani prioriteti u izvršenju budžeta, te prokomentarisala da je rečeno kako stalno napredujemo, da se grade putevi, a neka građani na selima pogledaju puteve ispred svojih kuća.

Nikola Lazarević (Zavetnici) kaže da će pravo izvršenje budžeta da se vidi na kraju godine.

„Ostvareni rezultati u planiranju i sprovođenju budžetskih sredstava potvrđuje efikasno upravljanje finansijama, što doprinosi poboljšanju kvaliteta života u našem gradu. Većina planiranih projekata je uspešno realizovana. Razvojni projekti značajno utiču na svakodnevni život građana, što je rezultat predanog rada lokalne administracije koja radi u interesu građana.“

STEVANOVIĆ: ŠTA SE PLAĆA KAD JE STADION NAPRAVLJEN

Milan Stevanović (Narodni pokret Srbije) kaže da je primetio dosta nelogičnosti u izveštaju.

„Imamo rekonstrukciju i izgradnju dečjeg vrtića u Bratmilovcu, početak finansiranja 2023. godine, završetak 2025. godine. Planom je predviđeno za ovu godinu 6,6 miliona, a izvršenje je nula dinara. Izgradnja stadiona Dubočica, predviđen 51 milion dinara, izvršenje u ovoj godini je 16 miliona dinara, otkud sad to plaćanje, kad je, koliko znamo, stadion napravljen?“

On je pitao i kao je moguće da je za troškove benzina potrošeno smao 1.000 dinara.

Član Gradskog veća Aleksandar Pejčić smatra da je budžet transparentan i da lokalna samouprava ništa ne krije od građana.

Članica Gradskog veća Jelena Miljković pojašnjava da je bitno stvoriti povoljen uslove ulaganjem u komunalnu i saobraćajnu infrastrukturu kako bi privukli nove investitore.

Gradonačelnik Goran Cvetanović ocenjuje kao dobrom prihodovnu i rashodovnu stranu budžeta, podsetivši da je bila blokada četiri meseca transfernih sredstava od republike i da se to nije osetilo. On je dodao i da su uređeni svi putevi i tako povezana okolna mesta sa gradom, te pobrojao urađene infrastrukturne radove, kao i ulaganja u zdravstvo, prosvetu, socijalna davanja…

ATANASKOVIĆ: NA STAROJ AUTOBUSKOJ STANICI JE PLANIRAN TRG I ŠETALIŠTE, A NE PARKIRALIŠTE

Andrija Atanasković, šef Odeljenja za komunalno-stambene poslove poslove, saobraćaj i infrastrukturu, dao je odgovor na neka postavljena pitanja.

„Na staroj autobuskoj stanici je planiran trg i šetalište, a ne parkiralište. Još na prošlom rebalansu je taj novac pomeren na druge pozicije, kako ga ne bi zarobili u budžetu. Što se tiče spalionice, tu je urađen jedan projekat, zatim je on izmenjen jer je urađeno i parterno uređenje, ishodovana je građevinska dozvola. Prvi projekat je bio na 60 miliona dinara, a drugi na 84. Tu je ubačeno dvogodišnje finansiranje, a na rebalansu 2 su ta sredstva u potpunosti pomerena i prebačena za 2025. godinu. Severni krak vodovoda ima izvršenje u ovom trenutku 52,3%, na 9-mesečnom je bilo 39,4%. Tu je bilo problema sa „Putevima Srbije“ odnosno uslovi za probušenje puta koje smo čekali dosta dugo. Probleme predstavlja i kao i divlja vodovodna mreža, gde prilikom kopanja dolazi do oštećenja te mreže, izvođač to mora da vraća u prvobitno stanje, što mu oduzima dosta vremena. U ulici Kralja Petra smo čekali uslove EPS-a, jer je potrebno pojačati napajanje. Trenutno je raspisana nabavka, a 59 miliona dinara je prebačeno za sledeću godinu. Što se tiče planskle dokumentacije, potrebno je doneti odluku o izradi, tu ima 22 adrese, odnosno imaoca javnih ovlašćenja, neprestano dolazi do zaključenja novih ugovora i zato je izvršenje ovde malo. Vidljiv problem je vodovodna mreža u Strojkovcu, jer 12 vlasnika je u inostranstvu i nismo mogli da nabavimo ovlašćenje od njih da se radovi obave na njihovim parcelama, pa izvođača nismo mogli da uvedemo u posao. Ali, to je urađeno u toku prošle nedelje i krenuli smo sa radovima na uvođenju vodovodne mreže u Strojkovcu.“

CVETANOVIĆ: VELIKI IZNOSI ZA NOVČANE KAZNE I PENALE SU ZBOG EKSPROPRIJACIJE SAOBRAĆAJNICA IZ ŠEZDESETIH I SEDAMDESETIH

Načelnik Miloš Cvetanović je takođe odgovarao na pitanja, pa je slabo izvršenje za poljoprivredu opravdao slabijom potražnjom od očekivane, kao i izvršenjem koje će da bude u četvrtom kvartalu.

„Uređenje fasada, niko se nije javio od stambenih zajednica. Što se tiče energetske efikasnosti u toku je drugi konkurs, pa će izvršenje biti veće u četvrtom kvartalu. Mislim da su budžeti poslednjih godina realni i da se zasnivaju sa realnim osnovama. Veliki iznosi za novčane kazne i penale su zbog eksproprijacije saobraćajnica izgrađenih 70-ih i 80-ih godina. Radili smo na tome da formiramo komisiju i sigurno će se u nekom budućem periodu to realizovati, kako bi smanjili troškove advokata, ali i da izvršimo popis svih onih ulica gde smo već platili eksproprijaciju i upisali javnu svojinu. To je problem svih lokalnih samouprava. Što se severnog kraka vodovoda tiče, nikad se više nije gradilo i ulagalo u vodovodne mreže. U 16 meseca radimo kanalizacionu mrežu, a Fabrika za prečišćavanje otpadnih voda funkcioniše normalno.“

IS/LJS

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*