Promovisana monografija o Čiviju

U Narodnom muzeju predstavljena je monografija „Svetlopis i segment  Dragoljuba Stankovića Čivija“, autora Živojina Prokopovića. Recezent knjige prof. dr Dragan Žunić kaže da se ovakve monografije pisati na razločite načine, sa različitim koncepcijama, pa i vrednosnim stanovištima, jer, uostalom, skoro svi oni koji završe neku knjigu obično kažu da bi je, kada bi je pisali iznova, pisali drugačije.

„U knjizi se nalazi 12-ak poglavlja, tematski, ali i hronološki omeđenih analitičkim, ali i poetičnim naslovima unutar kojih se obrađuju pojedine Stankovićeve stvaralačke etape, opisuju, analiziraju i vrednuju Stankovićeve samostalne izložbe i nastupi na nacionalnim i međunarodnim kolektivnim izložbama, na salonima, likovnim kolonijama, itd… U knjizi su date i svojevrsne priče o pojedinim slikama, a tekst je obogaćen, potkrepljen i poduprt navođenjem kritičkih priloga i, čak, preuzimanjem i ugrađivanjem u autorsko tkivo čitavih kraćih i značajnih radova uglednih istoričara umetnosti i likovnih kritičara.“

Autor Živojin Prokopović kaže da nije lako pristupiti Stankovićevom slikarstvu i da to nije samo tehničko, nego i suštinsko pitanje.

„Pokušao sam da primenim mišljenje profesora Lazara Trifunovića da pravi put u analizi slikarskog dela vodi ka ličnosti i njenom psihičkom životu, koji se izgrađivao u sukobu sa vremenom, te da u analitičkom pristupu Stankovićevom slikarskom intimizmu i njegovom duševnom životu. Kroz nekoliko hronoloških tokova, koji sadrže individualne karakteristike njegovih dela i opšte kretanje u leskovačkoj i srpskoj umetnosti. Koristio sam pri tome obimne navode onih koji su pisali ili govorili o Stankoviću, smatrajući da oni imaju svoj izvorni dokumetnaran značaj za kulturu i umetničku prošlost Leskovca.“

Prokopović je apostrofirao Srđana Dimitrijevića i Vilija Hubača, pomenuvši da su oni obajvljivali svoje izveštaje i prikaze likovnog života na stranicama Naše reči.

Gradonačelnik Goran Cvetanović u svom obraćanju okupljenima podsetio je da je prva likovna izložba u Leskovcu održana aprila 1925. godine u sali leskovačke Real gimnazije.

„Profesor Gimnazije i slikar Milan Vrbić izložio je svoja umetnička dela nastala na putovanjima po južnoj Srbiji i Makedoniji. Taj trenutak obeleževa početak umetničkog života u našem gradu i veoma smo blizu jednog veka od ovog za nas važnog događaja. Sada promovišemo monografiju posvećenu našem istaknutom kulturnom pregaocu i umetniku Dragoljubu Stankoviću Čiviju, koji više od 50 godina radi i stvara. Ne samo brojne decenije stvaranja, već i brojne nagrade na likovnim izložbama, salonima i kolonijama u zemlji i inostranstvu potvrđuju mesto ovog umetnika u kulturnom i umetničkom životu, kako našeg grada tako i čitave Srbije. Možemo da kažemo da je to hroničar Leskova nakon Drugog svetskog rata.“

Direktor Narodnog muzeja Nebojša Dimitrijević rekao je da će se u budućem radu muzeja prirediti stalna umetnička postavka na kojoj će biti izložena dela savremenih leskovačkih slikara.

IS/LJS

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*