U Trgovinsko-ugostiteljskoj školi podeljeno je 29 ugovora za dualno obrazovanje učenika ove škole. Ovom prilikom Brankica Stamenković, članica Gradskog veća, je istakla da se učenjem kroz rad ostvaruje obostrana korist.
„Učenici se ohrabruju i motivišu da stiču veštine i sposobnosti u direktnom kontaktu sa proizvodnim procesom, a socijalni partner može lako postati poslodavac, jer dobija ostručenog radnika i na taj način smanjuje troškove obuke. Podaci govore da se skoro 70% učenika zaposlilo nakon završetka obrazovanja po dualnom modelu, dok je taj procenat iznosio oko 41 kada se školovanje završava po klasičnom modelu. Na teritoriji grada učenici imaju mogućnost da se školuju po dualnom modelu u pet srednjih stručnih škola i kroz devet obrazovnih modela.“
Direktorka TUŠ Dragana Ivančević napominje da se učenje kroz rad kod poslodavca može vršiti tokom čitave školske godine u periodu od 8 do 20 časova, najduže osam sati dnevno odnosno najviše 35 sati nedeljno, u skladu sa planom i programom nastave i učenja.
„TUŠ je za školsku 2022/23. godinu sklopila ugovore za 29 učenika sa socijalnim partnerima i Privrednom komorom, i to za profile u trogodišnjem trajanju – konobar za 11 učenika, kuvar za 18 učenika i to sa socijalnim partnerima Koliba konak, Gunjetinac Vlasotince, Old Skver Grdelica i Zamak Milenković. Početak realizacije učenja kroz rad za učenike TUŠ je 23.01.2023. godine, uz određenu novčanu nadoknadu propisanu Zakonom o dualnom obrazovanju, uz redovnu blok-nastavu i profesionalnu praksu.“
Snežana Radivojević, samostalni stručni saradik za usluge u Privrednoj komori, je naglasila da će učenici uz učenje kroz rad imati priliku da stiču praktična znanja i veštine za rad kako u školi, tako i u akreditovanim kompanijama
Leave a Reply