“Odelo ne čini čoveka, ali govori o njemu”: Osam milenijuma odevanja na jednom mestu

Leskovački Narodni muzej organizovao je izložbu pod nazivom „Odelo ne čini čoveka, ali govori o njemu“ u želji da prikaže istoriju odevanja od praistorije do savremenog doba. Izložbu je otvorio gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović rekavši pritom da imamo retku priliku da kroz osam hiljada godina duge istorije mode na našim prostorima sagledamo civilizacijske i kulturne promene od praistorije, kroz nasleđe starog Rima, srednjeg veka i moderne Srbije.

„Treba imati u vidu da odeća i nakit ne pripadaju samo estetskim vrednostima jednog vremena, već i umetničkim, tehnološkim i naučnim dostignućima koje to vreme nosi sa sobom i kao takva čini važan segmenat ljudske civilizacije. Iza ove izložbe stoji višegodišnji rad na sakupljanju, obradi i prezentaciji materijala koji danas svi mi zajedno možemo da vidimo i da uživamo u svemu. Više od stotinu delova odeće i nakita koje čine ovu izložbu predstavljaju nemerljivo kulturno istorijsko blago koje naš leskovački muzej čuva u svojim zbirkama.“

Direktor Narodnog muzeja Leskovac Nebojša Dimitrijević ocenio je da izložba predstavlja jedinstveni moziak sačinjen od ličnih i društvenih estetskih i funkcionalnih normi od praistorije do modernog doba.

Rukovodilac projekta Slađana Rajković kaže da su u prošlosti odeća i nakit mnogo više govorili o pojedincu nego što je to danas slučaj, i to ne samo o njegovom odnosu prema oblačenju i kićenju, već i o statusu koji je imao u društvu, porodici.

„Otkrivana su njegova religijska opredeljenja, ali i materijalni status, način odevanja ljudi pokazivao je da li neko pripada bogatom ili siromašnom delu društva.“

Autor koncepcije Mira Ninošević kaže i da su sami priređivači izložbe dosta toga saznali tokom priprema.

„Prilikom istraživanja smo pronašli i podatak da je na svetskoj izložbi u Parizu 1906. godine učestvovao i Leskovčanin, kujundžija koji je izradio srebrni nakit i tim predmetom je bila predstavljena Srbija. Osim njega učestvovali su i učenici tkačke škole. I to su stvarno interesantne stvari koje smo pronašli radeći na izložbi u kojoj će, nadam se, svi posetioci uživati.“

Zainteresovani će izložbu moći da pogledaju do 30.9.2022. godine.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*