Kako je to biti novinarka u Srbiji?

Kakav je danas položaj novinarki u društvu i u redakcijama? Zašto čak 70 odsto njih razmišlja o promeni posla? Kakva je situacija u Srbiji?

Biti novinarka u današnjem svetu znači biti izložena fizičkim i verbalnim pretnjama, napadima u onlajn sferi, uznemiravanju i ucenjivanju, mnogo više nego što je to slučaj sa muškarcima koji su u ovoj profesiji. To je globalni trend, a Srbija se u njega, nažalost, više nego dobro uklapa.  

Šta kažu brojke

Istraživanja na svetskom nivou pokazuju da se čak 42,7 odsto novinarki na dnevnoj bazi suočava sa verbalnim napadima, u odnosu na 31 odsto novinara. Uz to, na mnogo su većem udaru negativnih kampanja i diskreditacija, seksističkih komentara i otvorenih pretnji po bezbednost i život. 

A zatim, iako je znatno više novinarki nego novinara, šefovi – urednici i direktori – su uglavnom muškarci. Na primer, u 2024, u 240 globalno najuticajnijih medija samo 24 odsto glavnih urednica su žene.

Kako je u Srbiji

U Srbiji je situacija još lošija: više od 60 odsto zaposlenih u domaćim medijima čine žene, a 18 odsto njih je na pozicijama glavne urednice, i to najčešće u onlajn medijima. Konačno, čak 70 odstvo novinarki razmišlja da promeni posao.

Podaci koji bi mogli da ilustruju dalje ovu sliku kažu: Jedna od tri žene zaposlene u medijima u Srbiji doživela je seksualno napastvovanje, a sedam od deset bilo je diskriminisano zbog godina ili zbog izgleda; potom, 44 odsto novinarki u Srbiji se ne oseća slobodno da radi svoj posao na profesionalan način. Neprestano su napadane u onlajn sferi, a samo 17 odsto njih to i prijavi.

Ipak, novinarstvo u Srbiji upisuje više studentkinja nego studenata. U tekstu “On da šefuje, ona da piše”, objašnjavaju svoje razloge, ali i kako izgleda suočavanje sa realnošću posla u medijima.

Izvor: Vreme

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*