Kada će Leskovac, napokon, dobiti Antikorupcijsko telo?

LESKOVAC

Komisija za izbor članova tela za praćenje primene Lokalnog antikorupcijskog tela Grada Leskovca je utvrdila da javni konkurs za izbor članova ovog tela nije uspeo, jer se nije prijavio potreban broj kandidata (komada pet) , objavljeno je na sajtu grada Leskovca.
U odluci se navodi da se prijavila samo jedna kandidatkinja na javnom konkursu koji su , inače, raspisali 14. maja 2021. godine, a na osnovu davnajšnje “mere” koju sadrži Lokalni antikorupcijski plan od 28.12.2017. godine.
Sem što su čekali toliko dugo da uopšte raspišu javni konkurs, on je onda objavljen, kako se navodi, u „Službenom glasniku grada Leskovca“, broj 16/21 od 18. maja 2021. godine, u dnevnom listu „Večernje novosti“, izdanje od 19. maja 2021. godine, na zvaničnoj internet prezentciji grada Leskovca www.gradleskovac.org i na oglasnim tablama Gradske uprave grada Leskovca.
Mimo svih običaja lokalni mediji ni na koji način nisu obavešteni o raspisivanju ovog konkursa, iako iz kabineta gradonačelnika inače dobijju obaveštenja i o mnogo manje važnim stvarima na dnevnom nivou.
Dakle, za konkurs je mogao da zna onaj koji detaljno i svakodnevno pretražuje sajt grada, čita redovno Službeni glasnik grada Leskovca, Večernje novosti ili oglasne table Gradske uprave.
Neki bi rekli i sve ovo pod uslovom da predhodno zna šta tačno i kad treba da traži.
Šta je sve komisija napisala, možete da pogledate u prilozima ispod.
U ovoj njihovoj odluci se ne navodi da li će javni konkurs biti ponovljen i da li će da čekaju opet tri godine da ga raspišu.

KONKURS VEĆ BIO NEUSPEŠAN

Javni konkurs za izbor članova Lokalnog antikorupcijskog tela grada Leskovca već je jednom takođe bio neuspešan.  Ovaj zaključak je donela komisijja na sednici održanoj 28. januara 2020. godine.
Odluku o raspisivanju novog konkursa Komisija će doneti na narednoj sednici, a termin održavanja sednice biće naknadno utvrđen, navođeno je tada u odluci komisije. Taj novi konkurs je raspisan skoro godinu i po dana kasnije, u maju ove godine.
Prijave na konkursu koji je proglašen neuspešnim prošle godine su podneli Bojana Danilović, Aleksandra Sibinović, Ivica Savić, Anica Stojanović i Jovana Vučković Pejčić .
Komisija je konstatovala da su sve prijave uredne, sem one koju je podnela Anica Stojanović, te da je ona blagovremena, ali da nije potpuna.
Komisija je prijavu Nenada Petkovića odbacila kao neblagovremenu, jer je podneta po isteku roka za podnošenje prijava , navedeno je tad u odluci komisije.

STAMENKOVIĆ: NEKOME BILO U INTERESU DA SE NE FORMIRA TELO ZA PRAĆENJE LAP-A

-Povodom neuspelog konkursa grada Leskovca za izbor članova tela za praćenje Lokalnog antikorupcijskog plana, kao član udruženja „I Ja se Pitam“ mogu da kažem jedino, da je verovatno nekome bilo u interesu da se ovo telo ne formira nakon nekoliko godina okušaja,- rekao je za Novu Našu reč Bratsilav Stamenković, aktivista civilnog sektora.
– Samim tim što je poziv za prijavljivanje objavljen u jednom nacionalnom mediju, na sajtu grada koji ne znam da li neko uopšte prati, sem oni kojih se tiču objave direktno, i u Službenom glasniku grada, koji opet ne znam da li iko prati, navodi da građani postave
pitanje – da li se neko plaši toga da postoji takvo telo u gradu koje bi pratilo implementaciju antikorupcijskog plana? Čudi me da čak ni članovi vladajućih partija nisu našli za shodno da  se prijave na poziv, ali i ne čudi. Prijava na takav poziv zahteva principijelan rad, odgovornost prema javnoj svojini, jak lični stav kada su koruptivne radnje i borba protiv njih u pitanju i hrabrost da se suočite sa onima koji su deo koruptivnih radnji,- rekao je
Stamenković.
-Svakako da je i nakon tri godine propala šansa da se ovakvo telo formira, s’ namerom, zbog loše procene, gluposti ili iz neznanja. I to će, naravno stvoriti vremenski prostor da se smanji uvid u način trošenja javnih sredstava i da se realizuju projekti i aktivnosti nad kojima neće biti moguće imati nikakve kontrole, sem kada se pojavi nekada (ko zna kad), Državna revizorska institucija, koja će dati neke rokove da se stvari ispeglaju, pustiti par krivičnih i prekršajnih prijava, koje će kasnije povući ili će završiti negde u nekoj fijoci u kojoj se gomilaju takvi slučajevi. Komisija koja radi na izboru članova za Lokalno antikorupcijsko telo,
nije našla za shodno da ni posle  4 godine, od kada je formirana, odradi posao kako valja, za koji nisam siguran da li je plaćen ili ne: Ali, i ako nije, kada se prihvatite takvog posla, onda ga treba uraditi do kraja profesionalno i odgovorno, ili nemojte zamajavati građane, institucije i državu. Srbija i Leskovac su već mnogo godina izgubili, i izdangubili zbog ovakvog amaterskog, verovatno i namernog pristupa ili zbog neodgovornosti pojedinaca i onih koji su se prihvatili ovakvog posla,- dodao je Stamenković koji precizira da je ovo “njegov lični stav” ali veruje da u udruženju čiji je član svi imaju takvo mišljenje.

GAVRILOVIĆ: KONKURSI SVE DOK SE NE IZABERE LOKALNO ANTIKORUPCIJKO
TELO, OBAVEŠTENJA U LOKALNIM MEDIJIMA

Leskovac kao grad ima obavezu da izabere telo za praćenje Lokalnog antikorupcijskog plana (LAP) na javnom konkursu , rekao je za Novu Našu reč Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja (BIRODI).
– Broj konkursa nije ograničen, tj. konkursi se moraju ponavljati dok se ne izabere LAP definisan broj

lanova tela. Konkurs treba da bude promovisan u lokalnim medijima. U samom oglasu se moraju dati sve informacije o nadležnostima tela, obimu posla, kriterijumima selekcije, da li je angažman plaćen ili ne. Kada se pogleda stanje u Srbiji po pitanju broja osnovanih tela, Leskovac nije izuzetak, jer ne više od 30 lokalnih samouprava je formiralo telo. Postoji otpor i opstrukcija da se formiraju lokalna antikorupcijska tela, a u tome prednjači Beograd kao najveći grad, i Niš koji je bio primer i povod što je Srbija na inicijativu BIRODI dobila sistem za borbu protiv korupcije na lokalnom nivou. Rok da svi gradovi i opštine dobiju lokalna tela i planove je bio 31.12. 2020. jer je tako zapisano i EU obecano u revidiranom Akcionom planu za Poglavlje 23 mera. 2.2.10.31. Da sumiram, promocija konkrusa u lokalnim medijima, opis nadležnosti tela i prava i obaveza članova su ključ. Ovo je prilka za nevladin sektor da u češćem u radu tela za praćenje primene lokalnog antikorupcijskog plana može uticati na smanjenje korupcije,- rekao je Gavrilović.

Ljiljana Stojanović

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*