Gradonačelnik Goran Cvetanović sa svojim saradnicima, kao i prethodnih godina, na početku školske godine održao je sastanak sa direktorima škola i predstavnicima prosvetnih institucija. Pre njegovog obraćanja prikazan je film u kome su predstavljeni učenici koji su u prethodnih godinu dana ostvarili značajne rezultate. Cvetanović je naznačio da je obrazovanje ključni stub društva, jedan od oslonaca na kojem gradimo budućnost naše dece, našeg grada, kao i čitave zemlje, i dodao da su ovui sastanci dobra prilika da se podseti na ono što je za nama, sagledaju planovi za budućn osti i porazgovara o ptrebama škola i zaposlenih u njima, kako bi se zajednički unapredio rad obrazovnih institucija. On je pobrojao ulaganja u prosvetu, podsetivši da je u 2024. godini iz budžeta namenjeno 1.486.628.000 dinara, što predstavlja 21,3% ukupnog budžeta. Pomenuvši da je za Predškolsku ustanovu je opredeljeno 577,4 miliona dinara, Cvetanović je rekao i da je započela izgradnji vrtića u MZ Moša Pijade, objekat će imati smeštajni kapacitet od 120 mesta a da se završetak radova na ovom objektu očekuje do kraja tekuće godine.
„Ideja o sufinansiranju predškolskih ustanova potekla je od mene, ona je najpre naišla na kritike kada se niko nije javio, a potom su kritike usmerene ka broju otvorenih privatnih vrtića. Ovaj način rada stvara konkurenciju koja poboljšava rad kako u državnoj tako i privatnim ustanovama.“
Pomenut je prevaziđen problem nastao 2005. godini sa kojim se Medicinska škola suočavala i zbog čega im je račun bio u blokadi.
„Požar na školi dogodio se 2005. godine, da je škola uređena, ne baš kvalitetno i skupo, Ministarstvo prosvete trebalo da isplati 80% vrednosti radova. Oni to nisu uradili, a grad je imao sudsku presudu gde stoji da nemamo nikakve obavezue. Međutim sistem SPIRI je uslovio grad da izvrši isplatu duga od 180 miliona dinara, koji smo dugotrajnim pregovorima uspeli da umanjimo za 60 miliona dinara.“
Gradonačelnik Cvetanović je zamolio sve direktore da vode računa o odnosu sa kolegama i da lične sukobe ne projektuju na posao.
„Sami ste krivi ako ste od nekadašnjih kolega i prijatelja napravili neprijatelje, pa ste sada u sukobu, ne dajete im razredno starešinstvo, pto je nekih 7.000 veća plata… Vi ste direktori, vi ste odgovorni. Za najveći deo problema zu gradu ja nisam kriv, ali je proces odgovornosti takav i ja sa mojim timom rešavam te probleme. Zato vas molim da se potrudite i da mi ne dolazite sa time da ćete, ako treba dati ostavku, ali ne možete da izdržite neke sukobe… Borite se, budite dosledni ili prepustite mesto onom ko želi više da radi, ima veće ambicije i želi da se dokaže. Retko ko od vas se pohvali da je sam rešio neki problem, ali znajte da ima i takvih.“
Kao buduće investicije, rečeno je da su spremni projekti sa svim neophodnim dozvolama za rekonstrukciju školskih objekata za škole Aca Sinadinović u Predejanu, Vožd Karađorđe u Leskovcu, Turističko ugostiteljska škola u Leskovcu, Škola za osnovno i srednje obrazovanje u Leskovcu i sa njima time se apliciralo kod Ministarstva za javna ulaganja, čime je završen deo posla lokalne samouprave.
„Kompletnu projektno-tehničku dokumentaciju i dozvole imamo i za sledeće projekte, centralno grejanje u školi u Orašcu, rekonstrukciju objekta škole u Belanovcu, parterno uređenje škole Vuk Karadžić u Leskovcu i Hemijsko-tehnološke škole. Nastavićemo i sa tekućim održavanjem školskih zgrada kroz povećanje standardda, odnosno, sanaciju toaleta (u Bratmilovcu, Grabovnici, Škole za tekstil i dizajn, Kosta Stamenković, Vasa Pelagić), sanaciju podova (Svetozar Marković, škole u Vinarcu, srednje škole u Vučju, izdvojenog odeljenja u Bobišu)“ rekao je gradonačelnik Cvetanović o planovima.
Načelnica školske uprave Marina Ilić pohvalila je realizaciju završnog ispita u osnovnim školama ocenivši da je bila na najvišem nivou.
„Ono sa čime se suočavamo je da imamo manje dece. Potrudili smo se zajedno sa ministarstvom da budemo fleksibiloni i mislim da smo ove godine sveli da nemamo baš toliki broj viškova, što su direktori rešavali prethodne nedelje.“
Prisutnima se obratio i predsednik Sindikata prosvetnih radnika Aleksandar Nikolić koji je pohvalio konsultacije u vezi prevoza zaposlenih u obrazovanju, dodavši da je sve ostalo na dobrom nivou i dijalog funkcioniše kako valja. On je najavio i da će vrlo brzo biti u skupštinskoj proceduri, do 1. decembra, biti izmenjen Zakon o krivičnom postupku, koji će se primenjivati na zaposlene u prosveti, ali i u zdravstvu.
„Zbog smanjenog broja dece koja će se u narednom periodu školovati, najveropvatnije će biti odobreno i da broj učenika od naredne školske godine bude 26. Što se plata tiče, pregovorima trenutno nije definisano ništa vezano za protokol potpisan prošle godine, ali se nadam da će se i to ubrzo usaglasiti, kako ne bi došlo do nekih štrajkova i protesta.“
Predsednik aktiva srednjih škola Danko Danković naglasio je da je Leskovac jedna od desetak lokalnih samouprava u Srbiji koja učestvuje u projektu „Zajedno ka srednjoj školi“.
„Projekat je namenjen sprečavanju osipanja učenika iz osnovnih i srednjih škola. Trenutno je treća faza i mislim da smo lokalna samouprava sa najvećim brojem škola koje učestvuju.“
Dejan Cakić, predsednik aktiva osnovnih škola, rekao je da su osnovne škole sarađivale u prošloj godini sa mnogim ustanovama zaduženim za obrazovanje, ali i institucijama kulture, kao što su Naroni muzej, Narodno pozorište, LKC, Turistička organizacija, te Leskovački savez sportova, Crveni krst…“
Dekan Tehnološkog fakulteta Dragiša Savić zahvalio je na pozivu da učestvuje u sastanku, bez obzira što nisu u istom nivou obrazovanja.
„Mnogo nam znači saradnja sa osnovnim i srednjim školama, kao i gradom Leskovcem, jer mi crpimo humane resurse od vas. Mi smo prepoznali, naravno, značaj obrazovanja, te bih podsetio da smo uspešno organizovali tri manifestacije „Sa tehnologijom na ti“. Ono što je važnije, je da smo krenuli u saradnji sa gradom i Akademijom Južna Srbija u izgradnju startap centra, inovacionog inkubatora koji će omogućiti razvoj preduzetništva u Leskovcu. Naši zajednički cilj je da zadržimo ono što je najbolje u našem regionu. Mogu da vam kaže da je u 2023. godini samo dvoje srednješkolaca iz Vlasotinca upisalo Tehnološki fakultet u Beogradu. Mi zajedno trebamo da predoćimo maturantima da kvalitetno opbrazovanje mogu da dobiju i u Leskovcu.“
Na ovom sastanku su uručeni ugovori o sufinansiranju predstavnicima privatnih predškolskih ustanova, a zahvalila se Ivana Conić iz PU Biberče, naznačivši da ovaj vid podrške privatnim vrtićima mnogo znači i da će poboljšati rad sa decom. Direktorima osnovnih škola uručeni rančevi za đake prvake. Ove godine na teritoriji Leskovca upisano je 1157 đaka prvaka, dok je na nivou Jablaničkog okruga taj broj 1674.
IS/MS
Leave a Reply