LESKOVAC
Na području Leskovca jak intenzitet oštećenja krtola krompira je zabeležen u lokalitetima gde dominira intenzivna proizvodnja merkantilnog krompira, dok u drugim delovima okruga ova štetočina, za sada, nije registrovana. U periodu od 2009. do 2013.godine štete su bile izraženije, dok je 2014. godine registrovan slabiji intenzitet pojave moljca krompira. Obilne padavine tokom letnjih meseci onemogućavale su polaganje jaja na krtole koje su se nalaze bliže površini zemlje. Učestala kiša je izazivala stalno naleganje zemlje i zatvaranje pukotina u njoj. Medjutim, kada u kraćem vremenskom periodu nije bilo padavina, došlo je do pojave pukotina na težim, ilovastim zemljištima i u tom periodu moljac je prouzrokovao oštećenje krtola.
Kod proizvodjača koji su u periodu kada padavina nije bilo obavili 2-3 navodnjavanja u 2014. godini nisu registrovana oštećenja na krtolama.
Dugogodišnjim proučavanjem agrotehničkih uslova gajenja krompira i stepena oštećenja krompira od moljca na području Leskovca utvrdjeno je sledeće:
- Na sortama krompira sa kraćom vegetacijom i na sortama koje su ranije posadjene, nije utvrdjeno prisustvo moljca na krtolama. Na sortama sa dužom vegetacijom, kao i na onim čije su krtole nakon završetka vegetacije duže vreme ostale na parceli neizvadjene registrovana jača pojava ove štetočine,
- Sorte sa manjim sadržajem skroba slabije su bile naseljenje ovom štetočinom (keiromoni biljaka).
- Moljac se pojavio intenzivnije u „težim“ zemljištima, gde je tokom sušnog perioda došlo do pucanja zemljišta i kroz pukotine ženka leptira uvlačila se do krtola gde je polagala jaja. U peskovitom zemljištu moljac se nije pojavio i nije pričinio štete na krompiru.
- Na sortama čije se krtole nalaze bliže površini zemlje bile su jače nastanjene ovom štetočinom u odnosu na sorte čije se krtole nalaze dublje u zemljištu.
- Na parcelama koje su bile više zakorovljene, imale su slabiji intenzitet naseljenosti ove štetočine, u odnosu na parcele koje su bile dobro obradjene sa manje
- Na krompiru koji je posadjen polovinom jula, u monokulturi, a izvadjen krajem oktobra, nije registrovano prisustvo krompirovog moljca.
Suzbijanje moljca krompira
- Agrotehničke mere suzbijanja moljca krompira
Krompir podnosi niže cene proizvodnje i zaštite. Potrebno je prilagoditi mere suzbijanja, posebno primenu insekticida, tržišnoj vrednosti krompira.
Obavezno je praćenje (monitoring) štetočine tokom vegetacije, postavljanjem feromonskih klopki, čime se može na jednostavan utvrditi pojava i brojnost leptira mužjaka Saditi samo zdrave i neoštećene krtole.. Obavezan je plodored i plodosmena sa usevima koje nisu domaćini moljcu krompira, kao i suzbijanje korova domaćina moljcu i samoniklog krompira u polju.
Od agrotehničkih mera treba primenjivati zagrtanje krtola. Sadnju treba obavljati u bankove da budu 10-15 cm dubine pokrivanja, u dobro obradjenom zemljištu, rastresitom, a izbegavati tvrdja, ilovasta zemljišta. Obavezno zagrtati krompir u slučaju erozije i ogoljavanja krtola. Preporučuje se navodnjavanje kako ne bi došlo do pucanja zemljišta, jer kroz te pukotine prolazi ženka leptira i tom prilikom polaže jaja na krtole.
- Hemijske mere suzbijanja moljca krompira
Za sada nema registrovanih insektiida za suzbijanje moljca krompira. Osobine insekticida za folijarnu primenu na krompiru, koji pored krompirove zlatice, mogu uspešno rešavati i problem suzbijanja moljca krompira prikazani su u tabeli.1.
- Fastac 10-EC – malo rastvorljiv u vodi, ima knock dawn efekat, deluje samo kontaktno i utrobno ili da spreči gusenice neonate da se ubuše u list,
- Calypso 480-SC – usvaja se listom, lokalsistemik, penje se ka vršnim listovima, Delovanje brzo. Primena: 1-2 dana pre piljenja, insekticid treba da je u listu kada deluje ishranom i na ubušene gusenice,
- Proteus 110-EC – slično kao Calypso 48 SC ali naglašeno je kontaktno delovanje, a manje usvajanjem u list i na gusenice ishranom,
- Coragen 20-SC – deluje brzo ako gusenica unese ishranom preparat u vreme ubušivanja. Najznačajniji kvalitet je dužina delovanja (do mesec dana),
- Alverde SC – deluje ishranom, odnosno na gusenice pre ubušivanja u list ili stablo. Ima relativno kratko delovanje 7-10 dana.
- Affirm 95-SC – deluje kratko, brzo se razlaže, kvalitet je u kratkoj karenci od 7 dana.
Preporuka za zaštitu krompira od moljca tokom vegetacije i u skladištu
Zaštita tokom vegetacije:
Saditi krtole u bankove 10 cm pokrivene zemljom.
U prvom delu vegetacije koristiti Calypso 480-SC ili Proteus 110-EC radi smanjivanja populacije moljca (ubušivanja i ubijanja gusenica u minama), deluje i na kromirovu zlaticu, lisne vaši, cikade i td.
U drugom delu vegetacije (mesec dana pre vadjenja) koristiti Coragen 20-SC zbog dužine delovanja.
Ako je suša, zaliti krompir da ne dodje do stvaranja pukotina. Kontrolisati pokrivenost krtola zemljom.
Ako je visoka brojnost moljca pred berbu koristiti Affirm 095-SC ili Alverde SC.
Obaviti vadjenje krompira u što kraćem roku, sklanjajući džakove sa polja da leptiri ženke ne bi položile jaja na krtole
Zaštita u skladištu:
Na području Leskovca skladiranje krompira obavlja se u neuslovnim, improvizovanim skladištima – podrumima i magacinima. Pre unošenja krompira potrebno je dobro očistiti skladišni prostor. U skladištima unositi samo zdrave, neoštećene krtole krompra. Potrebno je održavati higijenu u skladištu, postavljati mrežice na prozorima i otvorima za ventilaciju skladišta čime se sprečava ulaz leptira.
U poslednje vreme primećuje se tendencija izgradnje hladnjača gde se u kontrolisanim uslovima, pri temperaturi od 4 – 9 0C čuva krompir, jer se pri temperaturi od 9 0C prekida biološki ciklus razvića moljca krompira.
Insekticide koji se koriste tokom vegetacije za suzbijanje moljca krompira ne primenjivati u skladištima krompira.
Zaključak
U uslovima kada dolazi do globalne promene vremena i prenamnoženja štetnih organizama koji su se ranijih godina pojavljivali sporadično, kao što je to slučaj sa moljcem krompira (Phthorimaea operculella) potrebno je primeniti sve raspložive mere zaštite i pristupiti konceptu integralnog suzbijanja štetnih organizama.
Postavljanjem feromonskih klopki radi praćenja pojave i brojnosti moljca, uz kvalitetno primenjene agrotehničke mere, zatim pravilan odabir insekticida tokom vegetacije, kao i čuvanjem krtola u kontrolisanim uslovima u hladnjačama, ova karantinska štetočina se može držati pod kontrolom u usevu krompira, kada štete mogu biti minimalne, a proizvodnja krompira isplativa za poljoprivredne proizvodjače.
Leave a Reply