Predstavnici Privredne komore Velike Britanije u Leskovcu o saradnji, ekonomiji i sankcijama Rusiji

Predstavnici Privredne komore Velike Britanije boravili su po prvi put u poseti Leskovcu i jugu Srbije, gde su sa privrednicima razgovarali o eventualnoj saradnji u oblasti turizma i poljoprivrede. Predsednik Regionalne privredne komore za Jablanički i Pčinjski okrug Goran Jović rekao je da su gosti zainteresovani i za banje, a da će postiti i firme kao što su „Zdravlje“, vinarija „Aleksić“ u Vranju, te „Britiš Amerikan Tobako“, kao jednu od britanskih kompanija u Srbiji.

„Ujedinjeno kraljevstvo odvojilo je četiri milijarde evra za investiranje u navedene sektore, a posebno su zainteresovani za ulaganje u banje. Ovo je regija od koje kreću, a preporuka za to je stigla od predsednica Vlade Srbije. Razgovaraćemo o uslovima, carini, kvotama, jer znamo da je UK izašlo iz Evropske unije i sada trguju samostalno, ali su zadržana određena pravila koja su postojala u EU i koja će se usklađivati kako bi mi imali bolju saradnju. Inače, izvoz Srbije se uvećao za 22% i mi smo u suficitu od čak 91 milion evra u odnosu na prošlu godinu.“

Predsednik Britansko-srpske Privredne komore Dejvid Lendsman kaže da Srbija nije samo Beograd i da žele da odu dalje od glavnog grada i vide šta to drugi delovi Serbije mogu da ponude.

„Svet se menjam, Britanija, Srbija i Evropa primećuju nove mogućnosti za saradnju. Britanija više nije članica EU, tako da posle sklapanja novih sporazuma o trgovini i trgovinskoj razmeni imamo nove mogućnosti za saradnju. Živim u Londonu i mogu da napomenem dve stvari koje su veoma interesantne. Prva je vezana za prehrambenu industriju, a na britanskom tržištu možemo naći srpske prehrambene proizvode i veoma kvalitetnu hranu organskog porekla. Druga stvar je to što se u Britaniji stalno osnivaju nove srpske fabrike koje se bave IT tehnologijom. Sve ovo utiče povoljno na našu dalju saradnju i povećanje mogućnosti za prošrenje saradnje između Britanije i Srbije. Mislim da ćemo naći dobre mogućnosti za ulaganje u ovaj region, naročito u području turizma. Mislim da je okruženje ovde vrlo povoljno za ulaganje, tako da naše komore imaju zadatak da nas povezuju jedne s drugima i da poboljšavamo naše odnose. U ovom trenutku nemamo neki model u koji i na koji način će se ulagati u neko od banja, da li će to biti partnerski odnos ili ne, ali sigurno ima mnogo materijala sa ulaganja ovde.“

Na pitanje novinarke JUGpressa kakav će odnos Britanije biti ukoliko Srbija ne uvede sankcije Rusiji, Lendsman je odgovorio da je britanska komora poslovna, a na politička organizacija.

Ukoliko dođe do nekih izmena u zakonu, mi ćemo morati da pratimo tu zakonsku regulativu, ali ćemo svakako gledati da iskoristimo sve mogućnosti vezane za ulaganja u Srbiju. Istakao bih da je odnos između Srbije i Britanije izvanredan i da imamo veoma dobar poslovni odnos.“

1 Comment

  1. UK je u principu znaimljiv trgovinski partner. Ali posle izlaska iz EU uvoz u UK, kao i izvoz su se u velikoj meri polsabšali. Uvoz iz UU je sada povečćan za carinu i porez na promet, što u nekim slučajevima znaći više od 30%.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*